Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Farma zvířat

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Farma zvířat

O díle: George Orwell se inspiroval poměry v totalitním Rusku a reaguje na něj svou tvorbou. Jeho dílo je zaměřené na kritiku totalitních režimů (fašismu, komunismu). Tato próza má znaky alegorické bajky a pohádky. Dílo ukazuje satirický obraz stalinismu. V době, kdy byla kniha vydána nebyla oblíbená, svoje docenění dostala o pár let později. Psáno spisovnou češtinou, objevuje se přímá i nepřímá řeč, popisy a vyprávění. Autor používá alegorii (podobenství o násilnou revolucí nastoleném společenství, v něm „jsou si všichni rovni“, kde je většina „rovných“ ovládána hrstkou „ještě rovnějších“), ale i personifikaci v podobě mluvících zvířat. Děj se odehrává chronologicky.

Námět: bajka z 20. století

Postavy: hlavní: prase Napoleon

- charakteristika: s pomocí pár jiných ovládne celou farmu aniž by si diktatury byla zvířata pořádně vědoma

vedlejší: koně: Boxer a Lupina, koza Majka, osel Benjamin,.. (každé zvíře ztělesňuje určitý typ lidí)

Doba a místo děje: farma v Anglii – reálné, čas neurčen

Obsah: Autor vypravý o farmě, zvané Panská farma, kde se zvířata vzbouřily a vyhnaly svého farmáře Jonese, který se o ně dobře nestaral. Zvířata si vytvoří svůj vlastní řád a píseň “Zvířata Anglie“, kterou je naučil starý kanec Mojžíš. V písni jsou obsaženy hlavní body jejich řádu – nepřátelství k člověku a láska ke zvířatům. Farma je přejmenována na “Farmu Zvířat“. Zpočátku se jim na farmě daří, ale prasata, která řidí systém, jelikož jsou nejchytřejší se začnou povyšovat nad ostatní. Kanec Napoleon s prasetem Kulišem chtějí být samostatnými vládci, a tak ostatní zvířata musí souhlasit se vším co řeknou, ikdyž jim to nepřináši vlastní prospěch. Při vhodné příležitosti poštve Napoleon všechna zvířata proti Kulišovi a sám se určí “Velkým vůdcem“ . Má vše perfektně promyšleno a vše si dokáže mistrně obhájit, a tak hloupá zvířata se vším souhasí.

Později se prasata nastěhují do domu pana Jonese, nosí šaty lidí, pijí alkohol, obchodují s lidmi a dokonce začnou chodit po dvou. Všechno toto bylo předtím přísně zakázáno. Prasata také začnou postupně měnit sedmero přikázání. Při jakékoliv snaze ostatních zvířat proti nečemu protestovat, je jim vše odůvodněno pomocí inteligentnich argumentů, kterým údajně oni nemohou rozumět, jelikož jsou hloupá a nevzdělaná.

O rok později se snižuje produkce. Od té doby je tedy třeba najít viníka za všechny utrpení. Tímto viníkem se stává vyhnaný vepř. Na farmě jsou odhaleni jeho pomocníci a jsou ihned popraveni. Některým zvířatům se zdá, že zabití zvířete bylo v sedmi přikázáních, které se nesměli porušit. Proto se jdou podívat na zeď stodoly, kde jsou všechny vypsána. Tam ovšem stojí, že žádné zvíře nezabije jiné bez důvodu. Toto přepisování přikázání se ale opakuje stále častěji. Zvířata si myslí, že jim selhala pamět a už si to napamatují. Kdykolik některé ze zvířat začne být nespokojené, je dotazováno, zda by bylo raději, kdyby se vrátil pan Jones, ale to žádné zvíře nechce, protože si myslí, že za jeho panování se měly hůř a hlavně byly otroky, kdežto teď, si vládnou sami. Farma je také zpět přejmenována na Panskou farmu.

Témata, do kterých materiál patří