Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!
George Orwell Farma zvířat

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.93 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Farma zvířat

George Orwell (Eric Arthur Blair)

 • 25.6.1903-21.1.1950

 • Britský novinář, esejista a spisovatel

 • Farma zvířat a 1984

 • Hluboké sociální cítění

 • Dobrovolník ve španělské občanské válce

FARMA ZVÍŘAT

Orwell touto knihou položil základ pro svou další knihu 1984, ale již zde se setkáváme s vizí a proroctvím komunismu, které nadále rozvedl právě v knize 1984.Farma zvířat je napsaná formou bajky. Orwell v tomto románu popisuje jistou anglickou farmu, kde se zmocní vlády zvířata a snaží se utvořit sociálně rovnou společnost. Na jednotlivých případech a pasážích knihy ukazuje formou alegorie a podobenství Stalinův režim v Rusku . Kniha jednoduchým způsobem vysvětluje, poukazuje a kritizuje poměry v Rusku a Stalinův režim. Podobenství jsou naprosto zřejmá a jasná, a proto také byla kniha u nás zakázána téměř ihned po nástupu komunismu a znovu byla vydána až v 90. letech. Orwell popsal vzestup a bujení totalitní moci nadmíru zdařile a přesně. Podařilo se mu zachytil veškeré prvky totality jako například přepisovaní dějin (Kuliš se stává zbabělcem), ukázka poslušné masy (ovce), policejní dohled (Napoleonovi psi), pracovní budovatelské nadšeni proletariátu v podobě koně Boxera, Leninova posedlost elektrifikaci (větrný mlýn).

Na Panské farmě se nespokojená zvířata vzbouří proti majiteli panu Jonesovi a vyženou ho. Chtějí se osvobodit od nadvlády lidí. Sami se ujmou statku pod vedením prasat – nejchytřejšího Napoleona a Kubiše. Zásady života si napíší na vrata stodoly. Sedmero přikázání:

 1. Každý, kdo chodí po 2 nohách, je nepřítel.

 2. Každý, kdo chodí po 4 nohách nebo má křídla, je přítel.

 3. Žádné zvíře nebude chodit oblečeno (nakonec se prasata oblékají jako lidé)

 4. Žádné zvíře nebude spát v posteli (dodatek – „S prostěradly“)

 5. Žádné zvíře nebude pít alkohol (dodatek – „Přes míru“)

 6. Žádné zvíře nezabije jiné zvíře (dodatek - „Bez důvodu“)

 7. Všechna zvířata jsou si rovna (dodatek – „Ale některá jsou si rovnější“)

Nejdůležitější sedmý bod stanovuje absolutní rovnost všech na farmě, která se přejmenuje na Farmu zvířat.
Po počáteční idyle dochází mezi vládnoucími prasaty k rozporu. Tvrdé vlády se ujímá Napoleon = vůdce chráněný smečkou psů – vyžene Kuliše a udělá z něho nepřítele, na kterého svede všechno špatné.

Postupně zotročuje zvířata víc než dříve lidé. Podmínky na Farmě se zhoršují (jídla stále méně, práce víc). Ale paměť zvířat je špatná a prasata zastírají pravdu a překrucují fakta (viz. dodatky). Každý pokus o vzpouru Napoleon násilím likviduje. Konec knihy – při listině se sejdou majitelé okolních farem a prasata a ostatní zvířata je tajně pozorují oknem – a nemůžou už rozeznat prasata od lidí.

Děj

Na farmě žije mnoho různých zvířat. Majitel farmy, sadistický alkoholik Jones, zvířata týrá a špatně se o ně stará. Zvířata jsou nespokojena, nenávidí tyranského Jonese.

Témata, do kterých materiál patří