George Orwell Farma zvířat
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Farma zvířat
George Orwell (Eric Arthur Blair)
25.6.1903-21.1.1950
Britský novinář, esejista a spisovatel
Farma zvířat a 1984
Hluboké sociální cítění
Dobrovolník ve španělské občanské válce
FARMA ZVÍŘAT
Orwell touto knihou položil základ pro svou další knihu 1984, ale již zde se setkáváme s vizí a proroctvím komunismu, které nadále rozvedl právě v knize 1984.Farma zvířat je napsaná formou bajky. Orwell v tomto románu popisuje jistou anglickou farmu, kde se zmocní vlády zvířata a snaží se utvořit sociálně rovnou společnost. Na jednotlivých případech a pasážích knihy ukazuje formou alegorie a podobenství Stalinův režim v Rusku . Kniha jednoduchým způsobem vysvětluje, poukazuje a kritizuje poměry v Rusku a Stalinův režim. Podobenství jsou naprosto zřejmá a jasná, a proto také byla kniha u nás zakázána téměř ihned po nástupu komunismu a znovu byla vydána až v 90. letech. Orwell popsal vzestup a bujení totalitní moci nadmíru zdařile a přesně. Podařilo se mu zachytil veškeré prvky totality jako například přepisovaní dějin (Kuliš se stává zbabělcem), ukázka poslušné masy (ovce), policejní dohled (Napoleonovi psi), pracovní budovatelské nadšeni proletariátu v podobě koně Boxera, Leninova posedlost elektrifikaci (větrný mlýn).
Na Panské farmě se nespokojená zvířata vzbouří proti majiteli panu Jonesovi a vyženou ho. Chtějí se osvobodit od nadvlády lidí. Sami se ujmou statku pod vedením prasat – nejchytřejšího Napoleona a Kubiše. Zásady života si napíší na vrata stodoly. Sedmero přikázání:
Každý, kdo chodí po 2 nohách, je nepřítel.
Každý, kdo chodí po 4 nohách nebo má křídla, je přítel.
Žádné zvíře nebude chodit oblečeno (nakonec se prasata oblékají jako lidé)
Žádné zvíře nebude spát v posteli (dodatek – „S prostěradly“)
Žádné zvíře nebude pít alkohol (dodatek – „Přes míru“)
Žádné zvíře nezabije jiné zvíře (dodatek - „Bez důvodu“)
Všechna zvířata jsou si rovna (dodatek – „Ale některá jsou si rovnější“)
Nejdůležitější sedmý bod stanovuje absolutní rovnost všech na farmě, která se přejmenuje na Farmu zvířat.
Po počáteční idyle dochází mezi vládnoucími prasaty k rozporu. Tvrdé vlády se ujímá Napoleon = vůdce chráněný smečkou psů – vyžene Kuliše a udělá z něho nepřítele, na kterého svede všechno špatné.
Postupně zotročuje zvířata víc než dříve lidé. Podmínky na Farmě se zhoršují (jídla stále méně, práce víc). Ale paměť zvířat je špatná a prasata zastírají pravdu a překrucují fakta (viz. dodatky). Každý pokus o vzpouru Napoleon násilím likviduje. Konec knihy – při listině se sejdou majitelé okolních farem a prasata a ostatní zvířata je tajně pozorují oknem – a nemůžou už rozeznat prasata od lidí.
Děj
Na farmě žije mnoho různých zvířat. Majitel farmy, sadistický alkoholik Jones, zvířata týrá a špatně se o ně stará. Zvířata jsou nespokojena, nenávidí tyranského Jonese.