Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Jaroslav Vrchlický - Noc na Karlštejně 2

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.91 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Děj:

Hra se odehrává ve druhé polovině 14. století během vlády Karla IV. V roce 1363 se na hrad Karlštejn sjíždí panovník a pozvaní hosté – Petr, král kyperský a jeruzalémský, a Štěpán, vévoda bavorský. Navíc, i když to mají zakázáno, přijíždí na hrad dvě ženy, a to císařovna Alžběta a neteř hradního purkrabího Alena. Obě k porušení zákazu dohnala láska. Alžběta chtěla jít na Karlštejn za svým manželem Karlem IV. Alena se vsadila se svým otcem, že když přečká noc na Karlštejně, tak si může vzít Peška. Obě se přestrojí za královská pážata. Císařovna, které pomáhá arcibiskup Arnošt z Pardubic, dostane službu před císařovou ložnicí, ten jí však odhalí díky tomu, že v souboji zlomí meč krále Petra. Následně se prozradí i přítomnost Aleny. Císař je rád, protože se nyní může předstírat, že na hradě byla pouze Alena, a zachránit tím čest císařovny, které pomůže uprchnout na Karlík. Aleně je však odpuštěno. Císařovna následně předstírá příjezd na Karlštejn s omluvou, že se ztratila v lesích. Kniha končí odjezdem císaře a císařovny na Karlík a jeho novým rozhodnutím, které opravňovalo ženy ke vstupu na hrad Karlštejn.

Hlavní postavy:

Karel IV. – rozumný, spravedlivý a schopný vládce. Je čestný, má smysl pro humor a pochopení pro lásku. Miluje svoji ženu Alžbětu. Je císař římský a král český.

Alžběta – manželka Karla IV. Ze všeho nejvíce touží po společnosti svého muže. Je obdařená tak velkou silou, že je schopna zlomit meč. Je také žárlivá.

Pešek – páže na Karlštejně. Touží po dívce Aleně.

Alena – neteř pana purkrabího. Je to mladá dívka, která je schopná a ochotná udělat pro lásku cokoliv. Je statečná, odvážná a má smysl pro humor.

Arnošt z Pardubic – arcibiskup pražský. Pomáhá císaři a císařovně.

Umělecký směr – Generace Ruchovců Lumírovců

Výrazné literární skupiny ze 70.–80. let 19. století.
Tyto léta znamenají velký rozkvět české literatury.

Generace Ruchovců

Ruchovci vstupují do literatury v roce 1868. Almanach Ruch byl vydán na počest 1. kamene Národního divadla. Námětem byl hlavně český venkov, ve kterém viděli jistotu českého národa. Cílem bylo podporovat vlastenectví. Nejvýznamnějším představitelem byl Svatopluk Čech, Eliška Krásnohorská a Alois Jirásek.

Generace Lumírovců

Název Lumírovci je odvozen od časopisu Lumír, který vydával.

Cílem bylo povznést literaturu na úroveň evropskou, vzory hledali v zahraničí. Nejvýznamnějším představitelem je Jaroslav Vrchlický a Julius Zeyer. Josef Václav Sládek vydával časopis Lumír, ale patřil k Ruchovcům, spojoval tedy obě generace.

Další představitelé:

Julius Zeyer (Radúz a Mahulena)
Josef Václav Sládek (Selské písně a České znělky)
Svatopluk Čech (Nový epochální výlet pana Broučka, tentokrát do XV. století)
Eliška Krásnohorská (Hubička)

Témata, do kterých materiál patří