Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Karel Čapek - válka s mloky, bílá nemoc

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

OBYČEJNÝ ČLOVĚK:

Železniční úředník vzpomíná na své spolužáky a dětství. Chce psát životopis. Retrospektivně si opravuje a přilepšuje život.

  1. Karel Čapek A VAROVÁNÍ před TOTALITOU

Reagoval na politické dění ve 30. letech. Čapkův postoj je jasné a ostré vystoupení proti fašismu, což bylo logické pro demokratického spisovatele.

MATKA: drama

Námět vymyslela Olga

Matka vede v dramatu dialogy a mrtvými muži své rodiny. Naživu zůstává jen Toni, jehož matka úzkostlivě střeží. Toni chce jako správný muž do války. Matka ho nakonec pouští poté, co slyší kolik nevinných dětí umírá kvůli válce.

  1. Karel Čapek a POHÁDKY

Svět jeho pohádek není vyloženě nadpřirozený. Pohádkové bytosti jsou polidštěny.

DEVATERO POHÁDEK

DÁŠENKA ČILI ŽIVOT ŠTĚNĚTE

  1. Další díla Karla Čapka

POVÍDKY Z JEDNÉ A DRUHÉ KAPSY:

TRAPNÉ POVÍDKY: sbírka povídek – už trochu filosofičtější pojetí

HOVORY S T. G. M.

VÁLKA S MLOKY 1936

Literární druh: epika

Literární žánr: utopistický román, alegorický román

Kompozice: chronologická, psáno er-formou

Ideový plán: Nelze zavírat oči před hrozbou fašismu a myslet si, že se nás to netýká.

Tematický plán: Lidstvo objeví existenci mloků, jež využije k práci a ke svému pohodlí. Následná vzpoura mloků přivádí lidské pokolení až na práh existence.

Místo: Nejdříve Tichomoří (Tana Masa, zátoka Devil Bay) a potom celý svět.

Doba: Pravděpodobně počátek dvacátého století, ale není určeno.

Analogie na fašismus = Román reaguje na hrozbu fašismu, který se v té době v Evropě rozmáhal, hrozbu války a možného zániku lidstva. Dalšími Čapkovými díly na toho téma jsou například dramata Bílá nemoc nebo Matka.

Autor poukazuje na fakt, že mloci, stejně tak jako fašisté, se zprvu vůbec nejeví jako nepřátelé ani jimi nechtějí být, ale že je třeba nebýt k tomuto problému lhostejný a utnout jejich absurdní požadavky už v zárodku, aby se celá situace neobrátila proti nám.

DĚJ STRUČNĚ (nutno přečíst)

Kapitán Van Toch (který je ovšem českého původu) objeví na ostrově Tana Masa v Tichém oceánu podivné, inteligentní, v moři žijící tvory, podobné mlokům. Zahájí s nimi výměnný obchod: kapitán Van Toch dodá mlokům nože na obranu proti žralokům, a mloci na oplátku budou nosit kapitánu Van Tochovi perly. Seznámí s tímto projektem svého známého z dětství, továrníka G. H. Bondyho, který začne mlokům dodávat i jiné potřeby. Kapitán Van Toch mezitím vysazuje mloky i na jiných ostrovech Tichého oceánu. Po smrti kapitána Van Tocha se začne s mloky obchodovat jako s levnou pracovní silou. Mloci se ale postupně vyvinou v ještě inteligentnější tvory (za pomoci člověka), značně se přemnoží, vzbouří, začnou vyhrožovat lidem válkou, jestli jim nedovolí zbourat břehy pevnin, aby mohli rozšířit svůj podmořský svět. Mloci bourají pevniny, vzhledem k potřebě vzniku mělčin. Ze začátku je dáno, že mloci nemohou žít ve sladké vodě. Beznadějnost situace je zdůrazněna na konci knihy, kdy se už i ve Vltavě objeví černá hlava s opačnými víčky. Budoucnost lidstva je nejistá.

Témata, do kterých materiál patří