Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura doby Karla IV_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32.83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Česká literatura doby Karla IV.

(2. pol. 14. století)

V období od Karla IV. do doby husitské vrcholí demokratizace literatury (její součástí i dřívější laicizace = zesvětštění literatury, které též znamenalo jisté rozšíření, demokratizaci literatury). Jde o zpřístupnění literatury dalším vrstvám – po šlechtě (to již dříve, právě při laicizaci) dále vrstvám měšťanským a nakonec i lidovým. Znamená to, že studenti (žáci), měšťané a lid se postupně stávají tvůrci i vnímateli literatury; s tím souvisí i žánrové a tematické rozšíření literatury.

V době vlády Karla IV. rozkvět kultury a umění, Praha kulturním střediskem střední Evropy. 1348 založena Karlova univerzita, přispěla k rozvoji literární tvorby, i naučné, např. veršované slovníky Bartoloměje z Chlumce, zv. Klaret. V 70.- 80. letech byl pořízen úplný překlad Bible do češtiny. Prudký růst česky psané literatury, vedle toho se udržuje i latina. Sám Karel IV. napsal vlastní životopis v latině Vita Caroli – má historickou i literární hodnotu, psal jej pro své syny, aby se z jeho správných i chybných činů mohli poučit, zachycuje mládí ve Francii, pobyt v Itálii a první léta své vlády v Čechách (do 1340); prolínají se osobní prožitky s veřejným působením, četné jsou náboženské a morální úvahy, občas citově podbarvené pasáže, např. líčení návratu do Čech r. 1333.

Přehled literární tvorby dle žánrů:

Legendy - mají spíše beletristický ráz (tj. už ne jenom vzdělávat věřící, ale i zaujmout a pobavit), často vycházely z latinských předloh, můžeme rozlišit 2 typy.

1. typ – vysoký styl, náročný, obrazný jazyk – mnoho symbolů a přirovnání, vybroušená

forma (náročný, pravidelný osmislabičný verš, jemná eufonie, zvuková působivost)

– exotické náměty, řeší obecné filozofické a teologické otázky
– je spíše pro vzdělance a vyšší vrstvy
Legenda o sv. Kateřině (pol. 14. stol.) - umělecky patří k vrcholům středověké evropské poezie. Vypráví o princezně Kateřině (z Alexandrie na poč. 4. stol.), která se ve snu zamiluje do Ježíše, a proto přijímá křesťanskou víru a stane se jeho nevěstou, zasvětí mu svůj život (zásnuby ve 2. snu). Císař ji však chce pro svého syna, proto svolá 50 pohanských učenců, aby jí vyvrátili její víru. V diskusi ale naopak Kateřina svými argumenty všechny přesvědčí a obrátí na křesťanství. (Možná i proto byla oblíbenou světicí Karla IV. a patronkou artistické fakulty UK.) Císař chce Kateřinu zlomit mučením, ona ale hrdě snáší všechna muka, i bičování, a když jí setnou hlavu, místo krve prýští bílé mléko jako symbol čistoty. Po smrti se stává svatou, pomocnicí Kristovou. Symbolické jsou i barvy na jejím těle při bičování, např. červená (žár lásky), modrá (věrnost), zelená (stud), bílá (naděje). Děj je obohacen o lyrické prvky.Je zde zachycena (ve středověké literatuře nebývalá) hloubka milostného citu. Vyznívá tak, že největší láska přináší a dokáže snášet i největší utrpení. Objektem lásky je Kristus, jde o tzv. erotickou mystiku (i mystickou erotiku), bude hojně v baroku.

Témata, do kterých materiál patří