Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura doby Karla IV_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32.83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Nejpůvodnější myslitel husitské doby (Hus nebyl tak původní, originální, mnohé převzal od Wycliffa) – jeho hluboké, propracované myšlenky našly odezvu i v cizině a řadí jej mezi přední evropské osobnosti. Např. přesvědčení, že násilí nelze přemoci násilím a že pravý křesťan má s nepřáteli zápasit vírou a ne zbraněmi, nalezlo ohlas i po mnoha staletích – navazuje na něj a hrdě se k němu hlásí ruský spisovatel a filozof L. N. Tolstoj, později i Gándhí. Je obdivuhodné, jak si tento venkovský samouk, který nestudoval na univerzitě, dokázal získat autoritu a vážnost; vedli s ním diskuse, polemiky, dopisovali si s ním věhlasní intelektuálové, např. Jan Rokycana, Jakoubek ze Stříbra. Prožil a odsoudil násilné řešení věroučných sporů, tj. husitské války (odsoudil to násilí, ne ideály), nepřidal se k žádnému z husitských proudů. Samostatně zhodnotil názory reformátorů a dospěl k ještě radikálnějším závěrům: středověkou společnost rozdělenou na trojí lid odmítá, žádá společnost založenou na rovnosti podle Kristova učení – společenství sobě rovných bratří a sester. Myšlenku o rovnoprávnosti všech vrstev můžeme v jeho době považovat za převratnou.

20.léta

O boji duchovním – traktát, odmítá jakýkoli ozbrojený boj a fyzické násilí (i spravedlivý boj proti zlu, i za ušlechtilé ideály), boj je v rozporu s Kristovým učením, uznává pouze boj duchovní - člověk má vést niterný zápas sám se sebou, se svými špatnými stránkami (s nástrahami ďábla) a tím dávat příklad ostatním.

O trojiem lidu – traktát, odmítá a popírá dělení středověké společnosti na trojí lid, říká, že nepochází od Boha, ale je dílem lidí. Pouze mravní kvalita jednotlivce rozhoduje o zařazení, postavení ve společnosti (oproti tomu Hus učení o trojím lidu uznával jako Boží vůli).

30.léta

Postila – první ucelené shrnutí názorů (na církev, společnost, morálku, pozemský i posmrtný život) formou kázání, zaměřeno na životní praxi

40.léta

Sieť viery pravé – vrcholné dílo, nejpropracovanější, ucelená kritika společnosti a církve. Zarámováno do biblického příběhu o zázračném lovu apoštola Petra – jeho výklad je obrazný, symbolický: síť je prvotní (Petrova) církev a pravá víra, kterou se zachraňují (loví jako ryby v moři) spravedliví ke spasení; síť ale trhají hříšníci, nejvíce 2 velryby (papež a císař), tj. kazí tu církev a víru, ukazují špatnou cestu i ostatním; podle autora je hlavní příčinou zla světská moc a majetek; ideální stav vidí v životě prvních křesťanů (pokora, chudoba, láska), chce se k němu vrátit.

Václav Šašek z Bířkova - autor slavného cestopisu Deník (měl dlouhý název) o putování poselstva krále Jiřího z Poděbrad do západní Evropy, vedeného Lvem z Rožmitálu; jako jeden z účastníků realisticky zachycuje vlastní cestu a dobrodružné příhody s ní spojené i krajové zvyklosti, zvláštnosti, pamětihodnosti apod., má velký pozorovací talent; převyprávěl Jirásek s názvem Z Čech až na konec světa.

Témata, do kterých materiál patří