Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura doby Karla IV_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32.83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Děj: Mastičkářův sluha Rubín ironicky vychvaluje mistra i jeho zboží (léky), vlastně se mu tím vysmívá. Nikdo se k nim nehrne, přichází však 3 Marie - vážná část, přerušena opět komickým výstupem - žid Abrahám přináší svého mrtvého syna Izáka, následuje parodie na vzkříšení.

Satiry – 2.pol.14.století, poprvé se zde objevuje ostrá společenská kritika prostřednictvím humoru; prostý přístupný jazyk, nejznámější satiry uchovány (zapsány) v tzv. Hradeckém rukopise

Desatero kázanie božie – veršovaná skladba, pojatá jako kázání, u každého přikázání kárá 3 skupiny hříšníků (tj. všechny vrstvy společnosti), nejvíce se věnuje 7. přikázání, zde podobenství o včelách a trubcích – pohrůžka všem, kdo žijí z práce jiných (budou jako trubci vypuzeni včelami z úlu)

Satiry o řemeslnících a konšelích – 7 veršovaných satir na 7 profesí (např. řezníci, pekaři, ševci, konšelé atd.), hlavní výtkou bývá nepoctivost, okrádání zákazníků, úplatnost konšelů…), mnohé má platnost dodnes.

Světská epika -14. století, pěstuje se hlavně zábavná rytířská epika

Tristram a Izalda - rozsáhlá veršovaná skladba plná dobrodružství a milostných motivů

Trojánská kronika - o trojské válce, ale zasazeno do období středověku, prozaická, velmi oblíbená až do 19. stol., pravděpodobně 1. tištěná kniha u nás (asi 1468 nebo 1479).

Alegorické skladby – alegorie (= jinotaj) – nepřímé vyjádření něčeho obecného (představ, dějů, jevů, vlastností, myšlenek) pomocí konkrétních obrazů (příběh, v němž je tento hlubší, závažnější význam skryt), proto má 2 roviny (plány)

1. konkrétní – příběh, často aktualizace jiného literárního díla

2. symbolická - filozofický, teologický či mravní význam;

často se využívá personifikace (=zosobnění abstraktních pojmů, např. postava Neštěstí);

alegorie oblíbená, příznačná pro středověkou literaturu.

Nová rada (konec 14.stol.) - autor Smil Flaška z Pardubic z vysoké šlechty, synovec 1. pražského arcibiskupa Arnošta z Pardubic, spory s Václavem IV., účast v odboji proti němu;

skladba je alegorická, veršovaná, didaktická (poučná), zvířata v ní radí nastupujícímu králi (lvu), jak vládnout; střídají se rady vážné (levhart radí nespoléhat na neurozené a cizince) i ironické (např. zajíc radí do boje nebrat těžké brnění - špatně se utíká); vyjadřuje představy vysoké šlechty a svůj kritický vztah k Václavu IV. (asi ještě před roztržkou s ním).

Tkadleček (kolem 1400) - patří k uměleckým vrcholům i v evropském kontextu; próza, náročná myšlenkově i formálně; formou alegorického sporu řeší závažné filozoficko-teologické otázky (např. existence zla ve světě, svoboda lidského jednání, zda člověk může ovlivňovat svůj osud …); autor je vzdělaný, má vytříbený styl; hlavní postavou je spisovatel (právě alegoricky je označen jako tkadlec učeného řádu), diskutuje se zosobněným (personifikovaným) Neštěstím, které zasáhlo do jeho života, zavinilo nevěru jeho milé

Témata, do kterých materiál patří