Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Česká literatura doby Karla IV_

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (32.83 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

2. typ – prostý styl, přístupnější, střízlivější podání
– domácí náměty, řeší aktuální otázky

– tematicky i jazykově bližší širším lidovým vrstvám
Legenda o sv. Prokopu (pol. 14. stol.) - Líčí Prokopa jako muže z lidu, jako vzor zbožnosti, pracovitosti, obětavosti, ale i jako ochránce Čechů před rozpínavostí cizinců (míněni Němci). Je zdůrazněno Prokopovo slovanství (byl 1. opatem Sázavského kláštera se slovanskou liturgií v 11.stol.) a fiktivní vyhnání cizích (německých) mnichů, kteří po vypuzení slovanských mnichů přišli do kláštera s latinskou liturgií. Prokop je vyhání po své smrti, je to posmrtný zázrak. Aktualizace a zkreslení historie bylo způsobeno politickým záměrem autora, ukazuje jeho tendenčnost (stranění), dobové vlastenecké cítění.

Žákovská poezie – tvorba univerzitních žáků; zvláštní, vyhraněný žánr (díky putování studentů po univerzitách celé západní kulturní oblasti Evropy); psaná latinsky nebo národním jazykem studentů, popřípadě kombinací obou jazyků (tzv. verše makarónské); příznačný je pro ni vtip, humor (často až šibeniční), ironie, sebeironie, je plná rozmaru, erotiky, výsměchu různým vrstvám (utahuje si ale i z bídy samotných žáků), má hlavně pobavit.

Píseň veselé chudiny (2. pol.14. stol.) - lyrická, prostý styl, líčí bídu, hlavně hlad středověkých žáků; sebeironie, obžaloba poměrů

Podkoní a žák (konec 14.stol.) - oblíbená forma sporu, zde parodie na univerzitní disputace (učené spory): jde o hospodskou hádku mezi panským sluhou (podkoní) a studentem (žák) o to, kdo z nich má lepší postavení, každý poukazuje na ubohé postavení toho druhého. Tento „dialog“ končí rvačkou. Spor ani vyřešit nešlo, vychází najevo ironie až absurdita sporu, neboť oba jsou na tom stejně špatně.

Svár vody s vínem – oblíbená středověká látka, rozmarný svár o to, jestli má větší přednosti voda nebo víno, konečné slovo přísluší opilému mistrovi.

Zanechme učení – rozverný popěvek

Drama - vývoj jako jinde v Evropě: původně latinské náboženské drama v kostelech - dramatizace událostí kolem Kristovy smrti a vzkříšení, např. velikonoční Hra tří Marií - hledají tělo Krista, aby ho potřely vonnými mastmi, anděl jim zvěstuje, že vstal z mrtvých. Do těchto vážných výjevů proniká ve 14. stol. čeština a s ní světské komické prvky - scéna z tržiště s mastičkářem, u něhož Marie kupují masti - zneváženy tak biblické události→ drama vykázáno z kostelů ven nebo do krčem.

Mastičkář (pol.14.stol.) - veršovaná fraška (fraška = druh komedie s obhroublou komikou, kratší rozsah), původně mezihra (= interludium) - komická výplň vážné hry, právě ve 14.st. se osamostatnila, vytvořena univerzitními studenty s cílem pobavit; výstižně zobrazuje tržiště, zesměšňuje středověké podvodné lékaře, využívá ironie, nadsázky, parodie, hovorový jazyk, vulgarismy, germanismy, hrubé vtipy na židy

Témata, do kterých materiál patří