Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Karel Čapek - válka s mloky, bílá nemoc

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.27 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Technický pokrok – s mloky se komunikuje rádiem

Pan Povondra cítí výčitky za objevení mloků.

Nás Čechů se to netýká, protože nemáme moře, ale zvrat přijde s objevením mloka ve Vltavě. Podobné jako s hrozbou nacismu.

Jazykové prostředky:

Spisovný jazyk, někdy odborný publicistický styl (část textu tvoří novinové výstřižky), místy zase hovorový až vulgární v přímé řeči postav. Také se zde objevují argotická či slangová slova.

Často je zde angličtina či němčina, čímž je dokládáno, že mloci jsou záležitostí celého světa, navíc umocňují fakt, že kapitán J. van Toch je zcestovalý a světa znalý.

BÍLÁ NEMOC (1937)

Bílá nemoc měla premiéru roku 1937. Pro svůj antifašistický charakter se stala jedním z důvodů pro plánované zatčení autora gestapem. Ve stejném roce byl natočen podle hry film, hlavní role a režie se ujal Hugo Haas (herec židovského původu, musel emigrovat. Jeho otec a bratr se stali obětmi holocaustu). V Anglii se pak hra hrála v roce 1938. Hru bychom zařadili do období tvorby varující před totalitou (stejně jako třeba drama Matka).

Literární druh: drama

Literární žánr: tragédie

Ideový plán: Boj proti nesmyslnosti války. Varování před fašismem.

Tematický plán: Největší nebezpečí pro lidskou společnost je slepé pronásledování davu, který je zfanatizován a vlastní myšlenky nahradil myšlenkami fanatika.

Kontrast: demokracie x diktatura, hlavní hrdina x společnost, mladá generace x stará

Místo: Blíže neurčeno, ale střídá se prostředí kliniky, maršálovy kanceláře, domácnosti jedné rodiny, Galénovy ordinace.

V jisté, blíže neurčené zemi, se rozmohla epidemie tzv. bílé nemoci. Jde pravděpodobně o jakousi formu malomocenství, která se projevuje bílými skvrnami na kůži a postupně padají z lidí zhnilé kusy masa (není blíže popsáno, vždy je to ale popisováno, jako nechutné, hororové). Šíří se dotykem a má to postihnout lidi nad 50 let. Zemi ovládá diktátor Maršál, který se připravuje na výbojnou válku proti menšímu sousednímu státu. V tom mu pomáhá vlastník zbrojovek baron Krüg. Mladý doktor Galén vynalezl lék proti bílé nemoci, ale recept nevydá, dokud nepřestane váka, do té doby poskytuje lék pouze chudým lidem, lidem bez moci a vlivu. Těm vlivnějším Galén lék vydat odmítá. Když onemocní baron Krüg, zavolá Galéna, aby ho vyléčil. Ten mu dává podmínku – musí okamžitě zastavit zbrojení, jinak mu lék nebude vydán. Krüg žádá Maršála, aby uzavřel mír, ten však trvá na dalším zvýšení zbrojní výrob a Krüg ze zoufalství spáchá sebevraždu. Po jeho smrti začíná útok na sousední zemi. Maršál na sobě zpozoruje bílou skvrnu a vyzývá fanatiky k dalšímu výbojnému tažení. Maršálova dcera pozve Galéna, aby ho vyléčil, ten má ale stále stejnou podmínku - Maršál musí uzavřít mír. Teprve na naléhání své dcery a mladého Krüga, je ochoten uzavřít mír a splnit tak Galénovu podmínku pro poskytnutí léku. Dá zavolat Galéna, ale ten se před Maršálovým palácem střetne se skandujícím davem, a protože se snaží odporovat jejich provolávání hesla: "Ať žije Maršál, ať žije válka!" je davem ubit a jeho léky rozdupány. Dav v tu chvíli netuší, že svým fanatismem prakticky zabili oslavovaného vůdce.

Témata, do kterých materiál patří