Moliére - Lakomec
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Moliére - Lakomec
Narození: 1622 – Paříž, Úmrtí: 1673 – Paříž
Zařazení do kontextu:
Moliére (vlastním jménem Jean Baptiste Poquelin) bývá nazýván mistrem francouzské divadelní komedie. Je představitelem francouzského klasicismu. Moliére byl dramatik, herec a divadelník. V dějinách literatury je jeho význam srovnatelný s Williamem Shakespearem.
Charakteristika literární tvorby:
Napsal přes 30 divadelních her (hlavně komedie), v nichž záměrně porušoval pravidla klasicismu. Soustřeďuje se v nich hlavně na zobrazení lidských chyb a záporných lidských vlastností. Dramata mají rychlý spád děje, jsou bohaté po stránce jazykové, autor využívá neologismy = nově vytvořená slova, archaismy, nářečí, …
Literární tvorba:
Lakomec – komedie
Tartuffe – komedie
Zdravý nemocný – komedie
Misantrop – komedie
Rozbor díla Lakomec:
Literární druh – drama
Literární žánr – komedie
Doba děje – 2. Polovina 17. Století (1670)
Místo děje – Paříž
Hlavní téma – Harpagonovo lakomství
Vedlejší téma – zamotané vztahy mezi hlavními hrdiny
Jazyk a umělecké prostředky:
Dílo je psáno v er-formě. Jazyk je spisovný, místy archaický, ale typický pro svou dobu. Protože je to drama, je zde mnoho dialogů a monologů. Kniha je psána vtipně i procítěně.
V díle se objevuje metafora (jdi mi z očí, vždyť vy kvetete zdravím), přirovnání (v mém domě nebudeš trčet jako pika), rčení (to ji trefíte do noty).
Kompozice díla:
Dílo je psáno chronologicky. Odehrává se v jeden čas na jednom místě. Je v něm plno komediálních prvků, kdy dochází k úsměvným nedorozuměním. Dílo je psáno prózou a má 5 dějství. Každá postava je detailně charakterizována.
O díle:
Lakomec byl napsán v roce 1668. Patří mezi nejhranější a nejoblíbenější divadelní hry u nás i ve světě. Dílo bylo také zfilmováno.
Hlavní myšlenka:
Moliére chce dokázat, jak peníze ničí přirozené lidské vztahy.
Děj:
Harpagon je šedesátiletý vdovec, který má peníze raději, než svou vlastní rodinu a udělal by cokoliv, aby svůj majetek ochránil. Každou chvíli musí své peníze kontrolovat všechny kolem podezírá z krádeže. Jeho dvě děti jsou zamilované a oba se to otci bojí říct a tak to tají. Situace se ale zamotá poté, co se Harpagon zamiluje do stejné dívky jako jeho syn a najme si dohazovačku, která je mistriní manipulace a domluví mu sňatek. Harpagon chce svého syna Kleanta oženit s bohatou vdovou a svou dceru Elišku provdat bohatému starci Anselmovi, který nepožaduje věno. Dohazovačka se dozví, o mladé lásce a poté, co ji Harpagon odmítne zaplatit, lituje toho, co udělala a chce mladým pomoci. Do děje vstoupí ještě Čipera, který je s Kleantem domluven a Harpagonovi ukradne krabičku s velkou částkou peněz. Harpagon to ihned zjistí a zavolá komisaře a před ním se veškerá tajemství odhalí. Nejpřekvapivější je fakt, že Harpagonův správce Valér je muž, do kterého je Eliška zamilovaná a který proto Harpagonovi podlézá, a zároveň je synem Anselma. Jeho dcerou se ukáže být i Mariana, do které jsou Harpagon a jeho syn zamilování. Harpagon nakonec oba dva sňatky jeho dětí povolí pod podmínkou navrácení jeho peněz, a že veškeré výdaje za obě svatby zaplatí Anselm.