Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Odysseia

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (23.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Odysseia

Autor: Homér
Rok vzniku: 8. století před n. l.
Původní název: Ὀδύσσεια
Čtené vydání:

HOMÉR. Odysseia. Praha: Evropský literární klub, 1940.

Forma:

Literární žánr: epos

Literární druh: epická poezie

Jazykové prostředky:
Odysseia je psána v daktylickém hexametru – nerýmovém verši s jednou přízvučnou a dvěma nepřízvučnými slabikami. V eposu je použita přímá řeč. Příběh je většinou vyprávěn v
er-formě, ale uprostřed děje, během Odysseova vyprávění se děj vypráví v ich-formě. Dílo má 12 111 veršů rozdělených do 24 zpěvů a kniha sama je ještě rozdělena na 3 části.

Kdo byl Homér?
Dodnes nám není jasné, kdo byl Homér, a zda vůbec nějaký Homér byl. Jediným zdrojem o jeho životě je sbírka pověstí řeckého historika Herodota, který tvrdí, že Homér byl nemanželské dítě a jeho matka se jmenovala Kreitheis. Ale další informace nejsou podložené. Je považován za autora eposů Ilias a Odysseia, ale jeho autorství je sporné. Není ani známá doba, ve které působil, či dokonce doba, kdy tyto eposy vznikly. Jméno Homér je někdy překládáno jako „slepý“, proto bývá často vyobrazován jako slepý stařec, kterým nejspíše nebyl.

Obsah:

Děj:
Odyssea začíná 3 nebo 4 roky po konci Trojské války v Ithace, kde se Odysseiově manželce, Penelopé, dvoří ženiši, kteří usiluji i její ruku. Penelopé však vymyslela když, že se znovu provdá až poté, co dokončí roucho. Mezitím však ženiši škodí Ithackému království. Telemachos, Odysseův syn, se rozhodne zjistit, zda je jeho otec živý či mrtvý. Odjede do Pylu a odtamtud do Sparty.
Později se v knize vracíme zpátky do chvíle, kdy je Odysseus Diem omilostněn a smí opustit ostrov nymfy Kalypsó, kde ho bohové věznili 8 let. Z ostrova se dostane na voru až na pevnou zem, do království Faiaků. Po proudu řeky se dostane k lesů, kde se prospí a kde je poté nalezen dcerou tamního krále, Nausikou, a jejími družkami. Ta mu poradí, aby zašel za králem Alkinem, a toho žádal o pomoc. Král Alkinoos mu pomůžou a před jeho odjezdem uspořádají hry, na kterých se Odysseus prokáže jako schopný v různých aktivitách.
Na závěrečné hostině prozradí, kdo ve skutečnosti je po přísedícím poví svůj příběh: Po dobytí Troje jeho lodě přistáli u kikonského města Ismar (pravděpodobně dnešní Izmir v Turecku), které dobyli.
Město však napadli Kikonové, kterým Odysseus utekl jen o vlásek. Cestou je vítr zavedl k břehům ostrova Lótofágů, kde se nasytili a pluli dál domů. Po cestě přistáli u břehů ostrova Kyklopů; jednookých obrů, dětí boha Poseidona. Odysseus se s 12 nejvěrnějšími muži vydá na ostrov, kde najde jeskyni s obcemi, sýrem a mlékem. Do jeskyně se vrátí kyklop Polyfémos, který v ní bydlí a námořníky s Odysseem uvězní mohutným balvanem. Poté postupně 6 námořníků sežere. Odysseus vymyslí měst, kdy kyklopovy řekne, že se jmenuje Nikdo, opije ho vínem a ve spánku ho oslepí. Oslepený kyklop poté odhrnul kámen a vypustil stádo, v němž hmatem hledal Odyssea s jeho muže. Ti se však přivázali na břicha beranů, a tím se zachránili. Když již byli na lodi a odplouvali, neodolal Odysseus pokušení a na Polyféma zařval své pravé jméno. Avšak Polyfémos pomodlil k Poseidonovy, vládci moří a svému otci, za trest pro Odyssea.
Pár dní na to Odysseus a jeho muži vyrazili a připluli k ostrovu Aiolie, kde Odysseus dostal od Aiola, který na tomto ostrově sídlil s rodinou, pytel s příznivým větrem. Ale někteří námořníci jej v návalu žárlivosti otevřeli a jejich koráb doplul zpět k Aiolii. Aiola odmítl Odysseovi znovu pomoci s tím, že Odysseus ke v boží nemilosti. A tak se Odysseus a jeho muži vrátili na moře a po týdnu dopluli k Télepylu, Lamově městu. Zjistí, že ostrov je obýván obry, před kterými utekli na poslední chvíli. Vydali se tedy zpět na cestu a přistáli až u ostrova Aiaie, kde žila nymfa Kirké. Na ostrově zřeli kouř. Družina námořníků se rozdělila a skupina 20 mužů, vedena Eurylochem, se vydala ke zdroji kouře. Na mýtině našli kamenné obydlí Kirké, střežené vlky a lvi. Kirké pozvala muže dovnitř, kde je proměnila na prasata. Jen Eurylochos utekl a vrátil se k lodi. Odysseus se ozbrojil a vydal se své druhy zachránit. Cestou mu bůh Hermias dal bílou bylinu, móly, která ho měla ochránit před kouzly mocné Kirké. Odysseus Kirké přemohl, a tak Kirké proměnila muže zpět do jejich původní podoby. Kirké pozvala k sobě i zbylé muže a dosyta je nakrmila. Tím je ovšem očarovala a muži u ní zůstali celý rok. Po roce se Odysseus rozhodne odjet již domů, ale Kirké mu oznámí, že pro bezpečný návrat do Ithaky musí nejdříve navštívit Hádovu říši mrtvých a tam provést oběť. Když dorazí na místo, provede oběť a promluví s thébským věštcem Teuresiem. Ten mu dá další instrukce, jak se dostat domů do Ithaky.

Témata, do kterých materiál patří