Petrolejové lampy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Pavel Malina – bratranec Štěpky, hejtman. Poté co ukončil vojenskou kariéru, se vrací domů. Pavel se rozhodne, že si zajistí pohodlný život sňatkem se Štěpkou. To, že trpí syfilis, před Štěpkou zatajil. Když se postupně jeho stav zhoršuje, útěchu nachází v alkoholu a trápení ostatních. Bratr Jan jej poté odveze do léčebny, kde po nějaké době Pavel umírá.
Stavitel Kilián
Anna Kiliánová – matka Štěpky. Je velmi pobožná a záleží ji na dobrém jménu její rodiny ve městě.
Jan Malina – Štěpčin bratranec a sedlák. Se svým bratrem neměl dobrý vztah, protože musel za něj platit jeho dluhy. Po Pavlově smrti se rozhodne požádat Štěpku o ruku a spojit tak obě části Vejrychovska.
Josef Malina – otec Jana a Pavla, bratr Anny Kiliánové. Sedlák, kterému záleží hlavně na chodu statku. Pavla vždy bránil a omlouval. Štěpku zprvu nemusí, kvůli jejímu měšťanskému původu, později je ale rád, že se o statek stará právě ona a Jan.
Autorem je Jaroslav Havlíček, český prozaik a představitel meziválečné prózy a české psychologické prózy. Psát začal od poloviny 20. let 20. století. Ve svých dílech využívá prvky naturalismu. Jeho další díla jsou: Neviditelný, Hodinky pana Balabána, Vlčí kůže (nedokončené pokračování Petrolejových lamp).
Literárně-historický kontext: Česká psychologická próza vznikla ve 20. století. Oblíbená byla hlavně během období okupace. O skutečném světě psát nemůžou, a tak se uchylují k alegorii. Autoři ve svých dílech využívají poznatky z psychologie. Detailně se zaměřuje na duševní život postav. Dalšími autory jsou např. Marie Pujmanová, Ladislav Klíma.