Protispolečenští buřiči
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Šrámek je spojen s novým uměleckým směrem, vitalismem (Šrámkova sbírka: Splav – vyjádření pocitů lásky, utrpení a radosti ze života)
Vitalismus: vznikl jako reakce na prožité hrůzy první sv. války, autoři oslavují přírodu a drobné lidské radosti
Prozaik, dramatik
V próze je impresionistou
Stříbrný vítr – román, zpodobňuje symbol věčného mládí
Hl. hrdina je Jan Ratkin (zosobnění skutečného mládí), který touží žít bez falše a předsudků a něco dokázat. Bouří se proti maloměšťanské společnosti, církvi i svému otci. Je romantik a miluje povrchní Aničku, která je nestálá v lásce. Časem i Ratkin zatouží po rozumovém poznání. Smíří se se skutečností a loučí se se svou láskou a mládím.
Měsíc nad řekou – impresionistické drama, které se loučí s mládím a ideály prostřednictvím hlavní hrdinky Slávky Hlubinové
Jaroslav Hašek
Narodil se v Praze do rodiny středoškolského profesora. Stal se bankovním úředníkem, ale kvůli svému bohémskému způsobu života z místa v bance odešel. Později psal hlavně sociální satiry. Přispíval do Národních listů a časopisu Svět zvířat. Hodně času strávil v hospodách, kde nacházel inspiraci pro psaní. Během 1. sv války přebíhá na ruskou frontu, stává se legionářem. Později vstupuje do Rudé armády, kde zbolševizoval. Po návratu do Prahy se vrátil k bohémství. Zemřel v roce 1923 v Lipnici nad Sázavou.
Díla: Črty, povídky a humoresky z cest (zaznamenané zážitky z cest), Trampoty pana Tenkráta, Můj obchod se psy a jiné humoresky
Nejznámější dílo: Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války – satirický 4dílný román
4. díl zůstal nedokončený i přes snahu Haškova přítele Karla Vaňka
Švejk není typická postava v české literatuře. Můžeme jej chápat jako moudrého blázna, který hloupost jen předstírá. Naprosto přesně plní rozkazy svých nadřízených, vyvolává tím absurdní situace. Švejk se tak vysmívá habsburské monarchii a zároveň protestuje proti válce.
Švejk je obchodník se psy, vojenský sluha nadporučíka Lukáše a voják na ruské frontě.
Hašek využil ironii, černý humor a satiru. Román je napsaný obecnou češtinou, objevují se zde vulgarismy a germanismy.
Román byl v r. 1956 zfilmován.
Viktor Dyk
Básník, prozaik, satirik, novinář a politik
Věnoval se novinářství. Za 1. sv. války byl za svá díla vězněn. Účastnil se politického života. Jeho tvorba je spojena s časopisem moderní revue.
Básník
A porta inferi (překlad: Od brány pekelné), ve sbírce převažuje ironie a kritiky soudobé společnosti
Válečná tetralogie – 4 sbírky, které mají společnou myšlenku, národní samostatnost. Dyk se inspiroval 1. sv. válkou, vyjadřuje obavy o osud národa a varuje před zradou.
Sbírky: Lehké a těžké kroky, Anebo, Okno (báseň Země mluví), Poslední rok
Báseň Země mluví burcuje svými verši k odvaze nejen v době svého vzniku ale také za dob okupace.