Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Sci-fi literatura planety Země - referát

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (30 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zlatý věk prožívá americká sci-fi v období let 1937 – 1947, kdy autoři časopisu Astounding Stories I. Asimov, R. Heinlein, T. Sturgeo a A. van Vogt publikují velmi populární sci-fi povídky. Od 50. let stále více přibývalo autorů sci-fi literatury. Někteří z nich se proslavili po celém světě, ale jiní téměř upadli v zapomnění. Pro autory bylo těžké být originální, neboť většina témat již byla popsána v minulosti.

Arthur C. Clarke (1917) využil svou znalost exaktních věd a předpověděl mnoho z vývoje techniky. Proslul románem 2001: Vesmírná odyssea, ke kterému sepsal další 3 díly. Ve svém díle vědeckých a technických úvah zahrnul i otázky společenské. S tetralogií Setkání s Rámou mu pomohl G. Lee.

Jedním z nejvýznamnějších autorů sci-fi 2. poloviny 20. století je J. R. R. Tollkien (1892 – 1973), který vdechnul život novému stylu sci-fi – fantasy literatuře. Ve svém díle totiž uplatnil spojení pohádky, mytologie a sci-fi literatury. Pozornost upoutal rozsáhlým románem Hobit aneb Cesta tam a zase zpátky, ve kterém líčí dlouhou cestu hobita Bilba Pytlíka za ukradeným pokladem trpaslíků a boj dobra se zlem. V trilogii Pán prstenů (Společenstvo Prstenu, Dvě věže, Návrat krále) popisuje život ve smyšlené Středozemi. Důkazem jeho správné volby je v současné době zfilmování Pána prstenů.

V socialistickém Československu 60. let navázal Josef Nesvadba (1926) částečně na odkazy J. Verna a Karla Čapka, když psal své sci-fi romány a povídky. Některé z nich se dočkaly i zfilmování (Blbec z Xeenemunde, Tarzanova smrt…). K dalším českým tvůrcům patří Ondřej Neff a Jaroslav Veis, kteří v mnohém převzali zahraniční tvorbu.

V 70. letech získávala „západní“ sci-fi na popularitě, a tak vzniklo hnutí okolo anglického časopisu New Worlds, které neslo název New Wave. Hnutí vedl M. Moorcock, který nechal vydat několik sbírek příběhů s depresivními vizemi budoucnosti. Ve „východní“ sci-fi představované SSSR stále přetrvává odpor společnosti, a proto vzniká jen velmi málo odvážných děl.

Novodobá historie sci-fi celosvětově patří spíše stříbrnému plátnu. Díla J. Verna a K. Čapka byla zfilmována již v hluboké historii, ale koncem 60. let se začaly vysílat první díly divácky nejúspěšnějšího seriálu o putování vesmírem Star Trek, který se natáčí dodnes. Již roku 1954 natáčí v Čechách Bořivoj Zeman film Cesta do pravěku, kde se poprvé vyskytují dinosauři. V roce 1959 byl natočen Ztracený svět, předchůdce dnešních Jurských parků, který také líčí setkání člověka s dinosaury. Na přelomu tisíciletí je konečně zfilmován Pán prstenů a další sci-fi ho budou následovat.

Závěrem bych jen dodal, že sci-fi se plně rozvíjí i dnes – ve 21. století, které nám už dávno popisovali autoři sci-fi literatury.

Témata, do kterých materiál patří