Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Středověká literatura na našem území

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (65.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4. Legendy

Legenda o sv. Prokopovi – líčí osud Sv. Prokopa opata sázavského kláštěra

- Prokop líčen jako muž z lidu, oslava slovanské litergie (obřadů)

  • - věnuje se dávným problémům.

Legenda o sv. Kateřině – z exotického prostředí vysoká umělecká úroveň, jedinečná, významná umělecká skladba. Nejvýraznější z psaných českých skladeb. Katka se zamilovala do Krista, on ji nechtěl, protože byla pohanka. Chtěl ji pohanský princ, odmítla ho, rozhodla se přijmout křesťanství. Byla umučena, její duše byla spasena. V legendě je popsán život královské dcery Kateřiny Alexandrijské, která přijme křesťanství a zasnoubí se Kristu. Získá pro křesťanskou víru 50 pohanských mnichů, pro stálost své víry je umučena. Prolínání světské exotiky s mystikou, hrůza s nádherou. Např. na jejím zmučeném těle se objeví 6 barev. Prostředí vysoké šlechty, objevuje se vybraný jazyk.

5. rytířská epika – navazuje na světovou/evropskou rytířskou epiku – láska apod.

Tristan a Izolda – ve verších

Trojanská kronika – v próze, znaky románu, líčí válku, Trója je tady středověkým městem.

  • - Jedná se o inkunábuli – první tištěnou knihu u nás – 1468!

  • - (1450) – Johann Gutenberg – KNIHTISK.

  • - Do roku 1500 se říká tištěním knihám inkunábule – incunabula = kolébka, plenky

Alexandreida – počátek 14. století. Skladba ve verších, autor neznámý, v češtině. Podle předlohy Qualtera Castellionského. Oslavuje život a výboje A. Makedonského – je zobrazen jako ideální středověký vladař, jeho tažení jsou chápána jako křížové výpravy, vlastenecký tón. V jeho družině se objevují i česká jména, osudy českých panovníků – Přemysl Otakar II.

  • Gnómy = krátké úvahy o rytířském způsobu života, morálce apod. Trojverší.

6. Legendy

Dalimilova kronika – Chybně připisována Dalimilu Meziříčskému (kanovník z Boleslavi). Úplně dochovaná památka. 1. česky psaná kronika. Líčí dějiny od počátku do roku 1311. Autor je vlastenec, české dějiny zjednodušeně chápe jako neustálý svár německého a českého živlu. Kronika je méně spolehlivá než ta Kosmova, sleduje spíše politický cíl, umělecky méně náročná. Uchovala si zájem čtenářů i v 19. a 20. století.

  1. satira (stavovská) – žákovská – vagantská satira (vagari = toulat se) – psaná latinsky, v národních jazycích, latinsko-česky = makarónská (dvojjazyčná).

- Píseň veselé chudiny – psána česky

- Podkoní a žák – podkoní a žák vedou spor o to, jaký stav je lepší. Haní si navzájem stavy a obhajují se. Nakonec se v hospodě, kde jsou, strhne rvačka. Veršovaný spor mezi panským sluhou a univerzitním studentem…

– sociální – kritizuje nedostatky ve společnosti.

- Hradecký rukopis – 60. léta 14. století, kritika společnosti

- O řemeslnících a konšelích – 7 satir, které kritizují ševce, kováře, lazebníky – řemeslníky a konšele. Vytýká jim, že kradou, pracují nedbale a nechávají se podpláce (konšelé), jsou uváděny příklady, je jim vyhrožováno peklem.

Témata, do kterých materiál patří