Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Anticka filosofie predsokratovska

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (36.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

3. Antická filosofie předsókratovská

Došlo k oddělení mýtu (náboženská představa o vzniku světa a člověka) a filosofie (hledá pravdu a podstatu). Založení evropské tradice, základ antických filosofií.

MILÉTSKÁ ŠKOLA - MILÉŤANÉ

Nejstarší filosofové žili v maloasijském přístavu Milétos. Zabývali se především ontologickou otázkou. Hledali podstatu světa. Hledali pralátku = arché, z čeho je složen svět. Všichni milétští filosofové jsou hýlozoisté = pralátka je nejen základem jsoucna ale i života, nadána životem, je živá.

a) THÁLES Z MILÉTU - Našel pralátku ve vodě, základem všeho je voda. Voda reprezentuje život, není jen pralátkou ale i zdrojem a základem života. Podle Tháléta je země plochou deskou ležící na hladině světového oceánu. V důsledku vlnobití vzniká zemětřesení. Jde o první vědeckou hypotézu.

b) ANAXIMANDROS - Byl filosoficky nejvýznamnější myslitel milétské školy. Pralátkou nazval apeiron = první obecný abstraktní pojem ve filosofii, blíže neurčená nedefinovaná hmota. Věci, které vyvstávají z apeironu i celý náš svět nejsou trvalé. Vznik věcí je pokus o omezení apeironu.

c) ANAXIMENÉS - Za pralátku považoval vzduch, opustil Anaximandrův filosofický pojem. Vzduch je méně filosofický než apeiron, i vzduch je základem jsoucna a je živý. Hvězdy jsou připojeny na ledové obloze jako hřeby a měsíc má své světlo od slunce.

PÝTHAGORÁS

Pocházel z řeckého ostrova Samu. Byl vědec a matematik, člen spolku orfiků - uznával jejich zásady, že tělo je hrob pro duši, stěhování duší. Domníval se, že to co nemá tvar je apeiron a ve skutečnosti ani není. Každé jsoucno má hranici - mez. Základem všeho je číslo, pomocí čísla se dá vyjádřit jakýkoliv rozměr. Všechna jsoucna se dají vyjádřit číslem a jsou harmonicky uspořádána.

Tuto harmonii = hudba sfér může slyšet ten, kdo kultivuje mysl, vzdělává se a je mravným člověkem.

ELEJSKÁ ŠKOLA

Nazvána podle řecké osady Elea. Zakladatelem je Parmenidés z Elee. Vycházeli z myšlenek pěvce Xenofanése z Kolofónu, který kritizoval antropomorfní náboženství (bůh jako člověk). On říká, že bůh má být všemohoucí, všudypřítomný a dokonalý - musí být jen jeden. Celá elejská škola popírá pohyb.

a) PARMENIDÉS - Došel k tezi, že nebytí není - jest pouze bytí. Má-li být jsoucno jsoucí, musí být všude jako bůh. Jsoucno je neměnné a trvalé, musí být jedno a všude. Pohyb neexistuje, není možný. Náš rozum logicky dokazuje nemožnost pohybu, naše smysly tvrdí opak. Jde-li nám o pravdu, je třeba řídit se logikou rozumu a nikoliv smyslovým zdáním.

b) ZENÓN - Byl Parmenídův žák, obhajoval jeho učení aporiemi = logické paradoxy, v nichž dokazoval nemožnost pohybu. Logicky byly aporie vyvráceny až v novověku objevením diferenciálního počtu.

HÉRAKLEITOS Z EFESU

Témata, do kterých materiál patří