Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Stredoveka filosofie - patristika a scholastika

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (45.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Dominikánské hnutí to mělo jednodušší, byli vzdělaní od samého vzniku a měli ve scholastice mnoho filosofů. Nejvýznamnější představitelé: ALBERT VELIKÝ a TOMÁŠ AKVINSKÝ.

TOMÁŠ AKVINSKÝ patřil jako většina dominikánů ke stoupencům aristotelské filosofie. Jeho dílo vrcholí ve dvou sumách (Proti pohanům, Suma teologická). Hlavním pojmy scholastiky rozum a víra jsou pro něj dvě rozdílné metody přístupu k pravdě. Jdou stejným směrem, nejsou v rozporu. V ontologii rozvedl aristotelské myšlení v křesťanské podobě. Pravým a dokonalým bytím je Bůh. Ostatní skutečnosti jsou stvořené, složené. Každá složená skutečnost se skládá z beztvaré látky a konkrétní podobu jí dává forma. Existují tedy dvě podoby bytí - dokonalý Bůh a bytí stvořených věcí. Mezi oběma je vztah a tím je pojem bytí. Mluví se o analogii bytí - ze znalosti jednoho můžeme poznat druhý. Pokusil se o důkaz Boží existence a vytvořil pět cest k poznání Boha:

1. Z pohybu usuzujeme, že musí být nějaký první impuls - hybatel (Bůh)

2. Všechno má svoji příčinu, musí tedy existovat nějaká první příčina (Bůh)

3. Věci mohou a nemusí být, že jsou, působí nějaká nutnost (Bůh)

4. Skutečnost má různé stupně dokonalosti, musí existovat dokonalost nejvyšší (Bůh)

5. Vše je smysluplně uspořádáno, směřuje k cíli, musí tu být inteligence, která všechno řídí (Bůh)

Tomášova antropologie má křesťanskou podobu o člověku jako jednotě těla a duše. Duše je formou těla, je stvořená a nesmrtelná, projevuje se jako poznání a vůle. Vůle je orientována rozumem, který má vždy přednost, prioritu.

POZDNÍ SCHOLASTIKA

Mnoho myslitelů se ubírá cestou Tomáše Akvinského. Někteří se pokouší o spojení řádu františkánů a dominikánů. Skotský mnich DUNS SCOTUS zdůrazňoval intuitivní a zkušenostní poznání. Po františkánském způsobu zdůraznil vůli a svobodu, které jsou božskými rysy. O nikom nemůžeme říct, že je absolutně svobodný a může absolutně uplatňovat svoji vůli.

Za posledního scholastika bývá považován anglický filosof WILLIAM OCCAM. Radikálně oddělil filosofii od teologie. Rozumové poznání platí jen v rámci světa. Rozvedl zejména logiku. Trval na zkušenosti - co nelze zkušeností prokázat, nemá smysl. Ve sporu realismus - nominalismus o univerzálie byl nominalistou. Došlo k oddělení filosofie od politiky.

Němec MISTR ECKHART zdůrazňoval význam srdce a oddanosti, uvědomoval si hranice racionality.

Témata, do kterých materiál patří