Alergie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
Před kožními testy je třeba vysadit podávání antihistaminik na 3 – 15 dní (podle typu léků). Vlastní test spočívá v označení (pomocí fixu nebo tužky) bodů na předloktí, kde byly aplikovány kapky alergenu a potom v píchnutí do kůže skrz kapku lancetou nebo kopíčkem. U nejmenších dětí se kožní testy někdy provádějí na zádech. Stačí počkat 15-20minut a potom už lze odečítat výsledek.
Pozitivní test se projevuje pupínkem, který vypadá jako štípnutí komárem. K tomu, abychom mohli kožní testy vyhodnotit, je třeba provést ještě dva další prick testy. První ověří, že kůže reaguje dobře (pozitivní kontrola) – používáme přitom látku, na kterou reagují všichni. Druhý zjišťuje, jestli kůže nereaguje na roztok, ve kterém je alergen naředěn (negativní kontrola). Po kožních testech nezůstávají trvalé změny, reakce typu astmatického záchvatu nebo výsevu ekzému, a to po dobu několika hodin.
Kožní testy
Při kožních testech se vpraví do kůže předloktí (výjimečně na zádech) malé množství čistého alergenového roztoku o známé koncentraci. Při pozitivní odpovědi se objeví v místě pupen se zarudnutím kůže.
Skarifikační test
lékař jemně poškrábe povrchovou vrstvu kůže a na toto místo kápne roztok alergenu
Intradermální test
aplikuje se látka do kůže, tenkou jehlou se vstříkne alergen do kůže
Skarifikace
nakapou se látky na kůži a škrábe se tyčinkou, aby se tam poranila kůže
Mantoux test
TBC (protilátky)
Odběr krve – potravinové alergeny
Krevní testy
Člověk zůstává v čekárně, protože mohou být bouřlivé reakce
Spirometrie
je funkční vyšetření plic
patří k základním vyšetřením v diagnostice onemocnění plic a dýchacích cest
jeho provedení je nezbytné u všech stavů dušnosti, u déle trvajícího kašle, u nejasných rentgenových plicních nálezů
zvláště důležitou úlohu má pak toto vyšetření před operacemi a invazivními výkony, protože dovoluje posoudit závažnost onemocnění plic a zachytit poruchu, ke které může dojít v nepříznivých pracovních podmínkách nebo vlivem škodlivých návyků, jako je kouření.
Čím se zabývá:
Kopřivka, průtok, objem
Nespecifický bronchokonstrikční test
Bronchodilatační testy
Difúzní plícní kapacita
Residuální objem
Bronchodilatační testy (test reverzibility bronchiální obstukce)
Difúzní plícní kapacita, měření transfer faktoru (TL) pro CO
Residuální objemy
Standardní funkční vyšetření plic je dnes nejčastěji prováděno metodou křivky průtokového objemu. Z této křivky lze vyhodnotit jak plicní objem, tak hodnotu jednosekundové kapacity a výdechových rychlostí na různých úrovních vitální kapacity. Klient, kterému má být provedeno vyšetření, je pozván do pracovny, je mu nabídnuto, aby se posadil a 5-10minut zůstal v klidu. Tento časový úsek je nutný k tomu, abychom si zaznamenali všechny údaje klienta do počítače, jeho jméno a příjmení, věk, výšku, váhu a pohlaví, datum, vyšetření a jméno lékaře, jenž vyšetření žádá. Zbytek odpočinkového času využijeme k přípravě pacienta před vyšetřením a vysvětlíme mu techniku, kterou bude muset zvládnout, aby vyšetření vedlo k požadovanému výsledku.