16. živnostenské právo
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Podnikatel
Každý živnostník je podnikatelem, podnikatelé ovšem nemusí být jen živnostníky - mohou být (spolu)majiteli některé z forem obchodní společnosti (s.r.o., a.s., ....)
Živnostník
Podnikatel, osoba samostatně výdělečně činná (OSVČ), může ohlásit živnost kterémukoli obecnímu živnostenskému úřadu na území ČR, a to bez ohledu na to, jedná-li se o FO, PO, zahraniční FO nebo zahraniční PO. Všechna podání vůči živnostenskému úřadu se uskutečňují prostřednictvím řádně vyplněného registračního formuláře a v případě změn prostřednictvím tzv. změnového listu. Pro zahájení provozování živnosti je nezbytné splnit všeobecné podmínky provozování živnostenského podnikání. Je-li provozovatelem živnosti PO, musí všeobecné podmínky provozování živnosti splňovat odpovědný zástupce.
Všeobecné podmínky:
Zletilost a způsobilost k právním úkolům,
Bezúhonnost (za bezúhonného se nepovažuje ten, kdo byl pravomocně odsouzen pro přečin spáchaný úmyslně a byl mu uložen nepodmíněný trest odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku.
Zvláštní podmínky provozování živnosti jsou odborná nebo jiná způsobilost vyžadovaná živnostenským zákonem či jiným právním předpisem. Zvláštní podmínky k provozování živnosti jsou definovány a jsou specifikovány pro řemeslné, vázané a koncesované živnosti. Většinou jde o doklad o dosaženém vzdělání a doklad o délce praxe v příslušném oboru.
Překážky v živnostenském podnikání:
na majetek FO a PO byl vyhlášen konkurz (resp. Insolvenční řízení),
FO či PO byl uložen trest nebo sankce zákazu provozování živnosti,
Podnikateli bylo zrušeno živnostenské oprávnění z důvodu vázaného porušení právní normy,
Podnikatel neplní závazky vůči státu, neprovozuje živnost po dobu delší než 4 roky.
Novelizace živnostenského zákona
117/2020 Sb. Zákon, kterým se mění zákon č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání (živnostenský zákon), ve znění pozdějších předpisů, a další související zákony.
ČÁST I. Změna živnostenského zákona
1. V § 45a se na konci odstavce 1 doplňuje písmeno f), které zní:
„f) podat žádost o vydání českého národního průkazu průvodce podle zákona upravujícího některé podmínky podnikání a výkon některých činností v oblasti cestovního ruchu.“.
2. V § 45a se na konci odstavce 4 doplňuje věta „Živnostenský úřad předá Ministerstvu pro místní rozvoj žádost podanou podle odstavce 1 písm. f).“.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2020-117
Druhy živností
Živnosti jsou rozděleny na dvě skupiny:
Živnosti ohlašovací,
Živnosti koncesované
Živnosti ohlašovací mohou být provozovány na základě ohlášení libovolnému živnostenskému úřadu. Ohlášení nepodléhá žádné schvalovací proceduře. Pokud žadatel splňuje stanovené podmínky, živnostenský úřad provede zápis do živnostenského rejstříku a vydá podnikateli výpis. Výpis z rejstříku živností slouží jen jako doklad, že příslušné FO nebo PO vzniklo oprávnění danou živnost provozovat. Živností ohlašovací se člení na: