24. Trestní právo Procesní
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
výpověď obviněného, výpověď svědka,
znalecký posudek (např. DNA, stopy, balista),
věcné a listinné důkazy (např. zbraně, zprávy, výpisy z evidence),
ohledání věci, ohledání místa,
soudní pitva, exhumace,
rekonstrukce se provádí v situaci a za okolnosti, za nichž byl trestný čin spáchán,
konfrontace je postavení tváří v tvář,
rekognice se provádí, je-li zapotřebí, aby spoluobviněný, svědek nebo poškozený znovu poznal osobu nebo věc (rozpoznání se provádí z 5 osob nebo věcí – jen 1 je pachatel nebo věc),
vyšetřovací pokus se provádí v umělých podmínkách.
Hlavní líčení
V hlavním líčení soud rozhoduje o:
podané žalobě, vině, či nevině obžalovaného,
uložení trestu za spáchaný trestný čin
uložení ochranného opatření.
Průběh hlavního líčení:
líčení zahajuje a řídí předseda senátu nebo samosoudce, který může kdykoliv vyloučit veřejnost; sdělí obsah projednávané věci, zjišťuje přítomnost předvolaných osob,
státní zástupce pak přednese žalobu,
vyjádření poškozeného k věci či ke škodě a dokazování,
výslech obžalovaného, svědků a znalců – u výslechů vězňů mají soudy možnost využívat zařízení věznic pro video konferenční hovory,
vyjádření advokáta a obžalovaného (má právo posledního slova),
závěrečná porada soudu s vyloučením účastníků hlavního líčení,
vynesení rozhodnutí – je vždy veřejné.
Přitěžující a polehčující okolnosti
Polehčující okolnost je v trestním právu taková okolnost, která umožňuje soudu uložit mírnější trest. Pokud ale jde o okolnost, která je zákonným znakem trestného činu, nelze k ní jako k okolnosti polehčující přihlédnout.
(příklady polehčující okolnosti → pachatel svého činu upřímně lituje a slibuje, že nahradí způsobenou škodu. Pachatel předtím vedl řádný život a provinil se poprvé)
Přitěžující okolnost je v trestním právu taková okolnost, která umožňuje soudu uložit přísnější trest. Pokud ale jde o okolnost, která je zákonným znakem trestného činu, nebo o okolnost, která podmiňuje použití vyšší trestní sazby, nelze k ní jako k okolnosti přitěžující přihlédnout.
(příklady přitěžující okolnosti → opakování trestné činnosti (recidiva) nebo brutalita pachatele.)
Odvolací řízení
Odvolací řízení se koná, jestliže se obžalovaný nebo státní zástupce proti rozsudku soudu prvního stupně odvolá. Mohou se odvolat i oba. Odvolání má odkladný účinek (na obžalovaného se musí dívat jako na nevinného), rozsudek nenabývá právní moci. O odvolání rozhoduje soud vyššího stupně. Jako v občanském soudním řízení je i v trestním řízení přípustná obnova řízení. Pokud k odvolání nedojde, rozsudek nebývá právní moci.
→odvolací lhůta je osmidenní, začíná běžet dnem doručení rozsudku.
Vykonávací řízení