Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obchodni pravo-pojem a prameny OP, co je podnikani, kdo muze v CR podnikat, obchodni spolecnos

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (39 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

4. Obchodní právo: pojem a prameny OP, co je podnikání, kdo může v ČR podnikat, nekalá soutěž, jak vznikají obchodní společnosti a charakterizujte jejich typy

POJEM A PRAMENY

Obchodní právo je souhrn norem upravujících postavení podnikatelů, obchodní závazkové vztahy a další vztahy související s podnikáním. Hlavním pramenem obchodního práva je obchodní zákoník, má 775 paragrafů a obsahuje zejména ustavení o podnikatelích a podnikání, o obchodních společnostech, o družstvu. Obchodní právo jako samostatné právní odvětví souvisí s občanských právem, od kterého bylo odděleno. Otázky, pro něž nemá speciální ustanovení obchodní zákoník, se řeší pomocí obecných předpisů občanského práva.

PODNIKÁNÍ A PODNIKATEL

Podnikání je soustavná činnost provozovaná samostatně podnikatelem vlastním jménem a na vlastní odpovědnost za účelem dosažení zisku.

Oprávněnými podnikateli v ČR jsou osoby tuzemské i zahraniční, fyzické i právnické, které jsou zapsány v obchodním rejstříku nebo v živnostenském rejstříku nebo v jiné evidenci. Evidence podnikatelů je nutná hlavně k účelům daňovým a kontrolním. Obchodní rejstřík vedou pověřené soudy a zapisují do něj obchodní společnosti, družstva, jiné právnické osoby, o nichž to stanoví zákon (státní podniky) a zahraniční podnikatele.

NEKALÁ SOUTĚŽ

V tržním ekonomické soustavě si podnikatelé konkurují, jejich soutěžení směřuje k žádoucí převaze nabídky nad poptávkou. Zákonem o ochraně hospodářské soutěže jsou zakázány kartelové dohody podnikatelů, jimiž by vyloučili soupeření dorozuměním se např. o cenách. V hospodářském soutěžení je nutné dodržovat morální zásady a pravidla poctivého podnikání. Jejich porušení, které je způsobilé poškodit jiné soutěžitele nebo spotřebitele, se nazývá nekalá soutěž. Za nekalou soutěž se považuje zejména:

a) klamavá reklama - vyvolávající mylné představy

b) klamavé označování zboží a služeb

c) vyvolávání nebezpečné záměny - napodobením cizích výrobků nebo jejich obalů

d) parazitování na pověsti podniku - moje výrobky jsou rovnocenné s konkurentovými

e) podplácení - s cílem zvítězit v soutěži o zakázku

f) zlehčování - pomlouvání soutěžitelů, srovnávací reklama, porušování obchodního tajemství

g) ohrožování zdraví nebo životního prostředí - nedodržováním norem o životním prostředí

Kdo je nekalou soutěží poškozen, může se v soudním řízení domáhat náhrady škody.

OBCHODNÍ SPOLEČNOSTI

Obchodní společnost je právnická osoba založená za účelem podnikání. Jejími zakladateli a společníky mohou být osoby fyzické i právnické. Zakládá se společenskou smlouvou podepsanou zakladateli. Je-li společnost založena jediným zakladatelem, nahrazuje společenskou smlouvu zakladatelská listina. Společenská smlouva nebo zakladatelská listina musí obsahovat: obchodní firmu a typ společnosti, sídlo společnosti a předmět jejího podnikání, jména a bydliště zakladatelů a určení statutárního orgánu. Společnost vzniká dnem zapsání do obchodního rejstříku. Ke zrušení a zániku obchodní společnosti dochází buď z vlastní iniciativy, nebo rozhodnutím soudu. Zaniká dnem výmazu z obchodního rejstříku. V právní teorii se rozlišují obchodní společnosti osobní a kapitálové. Ve společnostech osobních není stanovena povinná výše základního kapitálu, společníci neomezeně ručí za závazky společnosti, osobně v ní pracují, účastní se její správy a mohou z ní vystoupit. V kapitálových společnostech je určena minimální výše základního kapitálu, společníci nejsou povinni ve společnosti pracovat, účastní se majetkovými vklady, ručení za závazky společnosti je omezeno. Z uzákoněných čtyř forem obchodních společností je jedna osobní (veřejná obchodní společnost) a tři kapitálové (společnost s ručením omezeným, komanditní společnost, akciová společnost).

Témata, do kterých materiál patří