Právní vztahy
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Právní vztahy
Právní vztah je vztah mezi minimálně dvěma právními subjekty, upravený právní normou, který ukládá těmto subjektům povinnost určitého chování v určitém případě či naopak stanoví práva subjektů.
Předpoklad právního vztahu ( právní titul ):
a) právní norma (konkrétní §, který stanoví např. podmínky dědění)
b) právní skutečnost jako okolnost, s níž právní norma spojuje vznik, změnu nebo zánik právního vztahu (např. uzavření kupní smlouvy)
Prvky právního vztahu – objekt, subjekt, obsah
(např. u kopní smlouvy, jsou subjekty prodávající a kupující, obsahem je povinnost prodávajícího odevzdat věc kupujícímu a povinnost kupujícího věc převzít a zaplatit za ni kupní cenu, objektem (nepřímým) je daná věc, která se kupní smlouvou převádí).
Právní skutečnosti :
a) právní jednání (chování subjektů v souladu s právními normami)
b) protiprávní jednání (chování subjektů v rozporu s právní normou – např. tr. čin)
c) právní události – jednorázové skutečnosti, které nebyly vyvolány chováním osob a jsou nezávislé na vůli ( narození a smrt člověka, běh času, živelní události )
d) právní stavy – trvalejší skutečnosti, na něž se váže vznik, změna nebo zánik právního vztahu (např. manželství jako právní stav určující majetkoprávní postavení manželů)
e) protiprávní stavy
1) Subjekt právního vztahu
a) osoby fyzické
– právní osobnost, způsobilost k právům a povinnostem, která vzniká narozením člověka, před narozením ( nasciturus ), zaniká smrtí nebo prohlášení za mrtvého ( důkaz nebo domněnka smrti ) právní osobnost nelze omezit a nelze ji člověku odejmout
- svéprávnost – způsobilost k právnímu jednání, plnou způsobilost nabýváme dosažením věku 18 let výjimečně od 16 let uzavřením manželství a nebo přiznáním svéprávnosti soudem, svéprávnost může být omezena např. ze závažných zdravotních důvodu
Deliktní způsobilost – způsobilost k protiprávnímu jednání
b) osoby právnické – právnická osoba je organizovaná útvar o kterém zákon stanoví že má právní osobnost nebo jeho právní osobnost uzná, právnická osobnost má právnickou osobnost od svého vzniku do svého zániku
Dělení PO – korporace, fundace, nadace a nadační fondy, ústavy, spolky
Korporace – obchodní korporace, osobní a kapitálové, družstvo ( viz. další maturitní okruh )
Fundace – právnické osoby vytvořené vyčleněním majetku pro určitý účel (společensky či hospodářsky prospěšný)
Nadace – trvalé sdružení majetku k užitečnému účelu, např. dobročinnému
Spolek - min. 3 osoby vedené společným zájmem které k jeho naplnění založí spolek jako samostatný a dobrovolný svazek členů
Zastoupení :
přímé – zástupce činí jednání jménem a na účet zastoupeného (zplnomocním bratra k vyzvednutí a zaplacení kupovaného auta)