Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Příprava test II

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.29 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Ve zvláštních případech v závislosti na způsobu uzemnění sítě se připouští doba odpojení delší, maximálně však 5 s.

Ochranným přístrojem jsou nadproudové přístroje (pojistka, jistič) nebo proudový chránič. Prvotní funkcí pojistek a jističů je ochrana instalace a elektrických zařízení před nadproudy. Druhotně slouží, typicky v sítích TN jako ochranný přístroj pro automatické odpojení vadného elektrického zařízení, jestliže jimi procházející proud I a způsobí vypnutí v požadovaném čase pro jednotlivé typy sítí. Tento čas se zjistí z tzv. vypínací charakteristiky pojistky či jističe.

Jednoduché oddělení

Obvod je galvanicky oddělen od země a od ostatních obvodů, nemá napětí proti zemi pevně určené. K tomu dojde až při prvním spojení tohoto obvodu.

Při poruše základní izolace a dotyku osoby s touto částí se stává uzemněním. To, že je obvod uzemněn, však neznamená, že by jím protékal elektrický proud. Ten se totiž nemá kudy uzavřít (pokud nepočítáme s kapacitními a svodovými proudy vodičů). Proto v případě, že se někdo dotkne živé části nebo části s poškozenou izolací takového obvodu, dojde sice k uzemnění obvodu prostřednictvím jeho těla, tělem však neprochází nebezpečný proud.

Jednoduchého oddělení obvodu od ostatních obvodů nebo od země se všude dosáhne základní izolací odpovídající hodnotě nejvyššího vyskytujícího se napětí.

Nevodivé okolí

Toto ochranné opatření má zabránit současnému dotyku částí, které mohou mít v důsledku porušení základní izolace živých částí různý potenciál.

Člověk je totiž od ostatního okolí izolován. Aby ochrana nevodivým okolím byla zajištěna, musí být zajištěna dostatečná izolace prostoru kolem elektrického zařízení. Z toho vyplývají i podmínky pro tuto ochranu.

V okolí elektrického zařízení musí být impedance proti zemi alespoň:

  • 50 kΩ, jestliže jmenovité napětí sítě nepřekračuje AC nebo DC 500 V;

  • 100 kΩ, jestliže jmenovité napětí sítě překračuje AC nebo DC 500 V.

Nevodivé okolí jako ochranný prostředek je užíváno jen zřídka a jeho uplatnění je obvykle doplňováno organizačními opatřeními, tj. trvalou kontrolou elektrického zařízení a jeho okolí, aby do něho nemohl být zavlečen jiný potenciál (aplikuje se jen u instalací, jejichž provoz je řízený osobou znalou nebo pod jejím dozorem.

Témata, do kterých materiál patří