Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




18. Osobnost člověka

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (31.88 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Osobnost člověka

Rozvoj osobnosti

Osobnost je organická jednota tělesného a psychického, vrozeného a získaného, typická pro daného jedince a projevující se jeho chováním. Existuje více než 50 definic pojmu osobnost.

Biologické, sociální a kulturní determinanty lidské psychiky

Vývoj osobnosti a lidské psychiky je ovlivněn:

Biologickými činiteli:
  • Dědičnost – je to, co si přinese člověk na svět po předcích – anatomické zvláštnosti, smyslové orgány, temperament. Vliv dědičnosti se nedá přesně určit, ale je nepopíratelná.

  • Biologické potřeby – za vrozené se pokládají potřeba kyslíku, tepla, polohy (v prostoru), potravy, vody, vyměšování, odpočinku, činnosti, bezpečí, bydlení, zachování rodu a sdružování, péče = emocionálně ovlivňují člověka = pocity spokojenosti, nespokojenosti.

  • Činnost NS – pro psychický vývoj je důležitá funkce centrální NS = mícha, prodloužená mícha, mozek. Hlavně mozku – při ospalosti, únavě, pod vlivem alkoholu se funkční schopnost mozku snižuje.

  • Žlázy s vnitřní sekrecí – vylučují hormony přímo do krve, zvýšená nebo snížená činnost, jejich předčasná nebo opožděná funkce se projevuje v tělesné oblasti (obrovský nebo trpasličí vzrůst, ženy – mužatky, muži – zženštilí, …)

  • Tělesný stav a růst organismu – momentální tělesný stav vyvolává u člověka určitou náladu, ale současně ovlivňuje jeho duševní výkonnost. Tělesné defekty mohou u člověka vyvolávat pocity méněcennosti, evidentní vliv vzrůstu organismu na psychiku.

Sociálními činiteli:

Je jednoznačně prokázáno, že vývoj lidské psychiky je sociálně podmíněn. V průběhu života člověk vstupuje do různých vztahů, které mohou mít podobu:

  • Jedinec – jedinec

  • Jedinec – sociální skupina

  • Sociální skupina – jedinec

  • Sociální skupina – sociální skupina

Dále: společenské zvyky, návyky = určující, co se v dané společnosti slučí a co ne, za nedodržování – mírné sankce – posměch, ironie, …

  • Mravní obyčeje – určují, co se v dané společnosti považuje za morální a co ne, jejich nedodržování vyvolává ostřejší reakce – pohoršení, odpor, zavrhování, …

  • Zákony – co je přípustné a co ne, co se trestá, jejich nedodržování se označuje jako provinění, přestupek, zločin a je trestáno právními sankcemi – pokuta, vězení, …

  • Společenské tabu – vymezuje, co je v rozporu s morálkou, co je patologicky (chorobně) kriminální a co se nejvíc odsuzuje a trestá (pojídání lidského masa, pohlavní styk v přímém pokolení, …)

Vlastní aktivitou – přístupem k životu

Základní charakteristiky jednotlivých etap života

  1. Prenatální období – od početí, přes vývoj plodu v matčině těle až do narození. Již v tomto období jsou zjišťovány určité psychické funkce a reakce.

  2. Novorozenecké období – od narození do 28. dne, důležitý je hlavně kontakt s matkou

  3. Kojenecké období - Od 29. dne do konce 1. roku, rozvoj dítěte je neuvěřitelně rychlý. Citový vývoj je spojen s formováním prvních trvalejších sociálních vztahů.

  4. Batolecí období – 1. – 3. rok života. Rozvijí se jemná motorika a specifické formy lidské komunikace. Začíná nápodoba, postupné odpoutávání od matky, vrstevnické vztahy.

  5. Předškolní věk – končí vstupem do školy. Poprvé výrazněji překračuje rámec své rodiny, převažuje názorné myšlení, formuje se svědomí.

  6. Mladší školní věk – od vstupu do školy – 11, 12 let. První známky pohlavního dospívání. Rozvoj myšlení i sociálních vztahů, začíná sebepojetí, sebehodnocení.

  7. Období pubescence – asi od 15 let, období plné biologických, psychických i sociálních změn.

  8. Období adolescence – končí asi mezi 20. a 22. rokem. Postupné osamostatňování od původní rodiny, rozvoj sexuality. Významná je volba povolání a profesní příprava.

  9. Časná a střední dospělost – od 20 – 25 let, do 40 – 45 let. Je to období zralosti, s plnou realizací pracovní činnosti, důležitou náplní je manželství a rodičovství.

  10. Pozdní dospělost – 40 – 45 let do 60 let. Typická je změna rodinných vztahů, vrcholný profesní vývoj.

  11. Stáří = senium – poslední vývojové období, mění se sociální zařazení člověka, částečně – změna projevů osobnostních rysů.

Témata, do kterých materiál patří