Karel Jaromír Erben - Kytice
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
1853
1811-1870
I. část
Literární druh
Lyricko-epický
Literární forma
Poezie
Literární žánr
baladaTéma
Osudovost, lidské utrpení, které zaviní jedinec, trest za nemorální a špatný činMotivy
Boj člověka s nadpřirozenem, víra v nadpřirozeno, mezilidské vztahy, mezi dítětem a ženou, nebo manželem, mateřská láska, motiv viny a trestuKompozice
Chronologická, zrcadlové postavení 12 balad s podobným námětemProstor
České země, venkovské prostředí, hřbitov, les, rybník, chalupaČas
Není přesně určen, 19. stoletíII. část
Vypravěč
Lyrický subjekt er-formaVeršová výstavba
Střídavý rým PostavyHlavními postavami bývají ženy, převážně matky
Přijímají pokorně svůj osud
Poctivé, slušné, pokornéVodník, polednice
Nadpřirozené postavyIII. část
Jazykové prostředkyArchaismy
Metafory, personifikace
Epizeuxis, epiteton, přímá řeč
Zlatý kolovrat
Okolo lesa pole lán,
hoj jede, jede z lesa pán,
na vraném bujném jede koni,
vesele podkovičky zvoní,
jede sám a sám.
A před chalupou z koně hop
a na chalupu: klop, klop, klop!
,,Hola hej! Otevřete mi dvéře,
zbloudil jsem při lovení zvěře,
dejte vody pít!“
Vyšla dívčina jako květ,
neviděl také krásy svět;
přinesla vody ze studnice,
stydlivě sedla u přeslice,
předla, předla len.
Kytice – úvodní balada. Tři sirotci chodí každé ráno na hrob své matky. Věří, že se převtělila do kvítků, které pokryly její hrob. Kvítky totiž voní jako dech jejich matičky. Kvítky nazvaly mateřídouškou.
Poklad – Matka dala přednost nalezenému pokladu. Dítě odložila na zem a nosila zlato a stříbro domů. Když poklad po druhé přinesla domů, stala se z něj hromada kamenu a hlíny. Matka běžela zpátky pro své dítě, ale cesta k pokladu zmizela. Matka prožívá utrpení, ale po roce se se svým dítětem na Velký pátek opět schází.
Svatební košile – Dívka, které umřela její blízká rodina, čeká 3 roky na svého milého, než se vrátí z vojny. Třetím rokem pro něj měla ušít svatební košili. Zoufalá dívka prosí Pannu Marii, ať se její milovaný vrátí, vyhrožuje sebevraždou. Po modlitbě, při které se pohnul obraz (zlé znamení), zaklepe její milovaný na okno. Vede ji na hřbitov, po cestě zahazuje její modlitební knížku, růženec a křížek po matce. U hřbitova si dívka uvědomí, že chlapec je mrtvý. Schovává se před ním a dalšími mrtvými. Zachraňuje jí modlení.
Polednice – Matka vyhrožuje svému dítěti, které pořád křičí, že na něj zavolá Polednici. Ta opravdu přichází. Matka své dítě chrání tak moc, že ho udusí.
Zlatý kolovrat – Pán, který zabloudil v lese, má žízeň. Zastavil u chaloupky, kde mu dala napít Dornička. Pánovi se Dora zalíbí a chce s ní uzavřít manželství. Macecha chce, aby si král vzal za ženu její vlastní dceru, proto ji po cestě za králem zabijí. Její končetiny a oči si berou s sebou. V lese Doru objevil stařec, který posílá pachole, aby vyměnil zlatý kolovrat, přeslici a kužel za oči, nohy a ruce. Stařec s pomocí živé vody Dorničku oživí. Král po své ženě chce, aby mu upředla zlatou nit. Jak předla, kolovrátek pověděl králi pravdu. Macecha s dcerou byly vyhnány. Král jel najít svoji Dorničku a vzal si ji za ženu.