Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




SPOLEČENSKÉ TANCE TV

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (19.08 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Spina

2/ Latinskoamerické tance

CHA-CHA

Historie

Cha-cha vznikla improvizací na začátku 50. let na ostrově Kuba. Vychází z kubánského hudebně tanečního folklóru ovlivněného jazzovou hudbou. Stal se součástí lidových slaností na osvobozené Kubě. Postupně se šířila a byla oblíbená v celé Latinské Americe. V druhé polovině 50. let se tanec rozšířil i do Evropy. V 60. létech byla upravována a zařazena na soutěžní dráhu. Chacha se učí v latinskoamerických tancích mezi prvními tanci. Na soutěžích se tancuje už od třídy E. Její pomalou verzí s těžší technikou je rumba.

Charakteristika

Chacha je tanec 4/4 taktu. Soutěžní rychlost se pohybuje mezi 30-34 tak/min. Je to živý a rytmický tanec. Každý latinskoamerický tanec je něčím specifickým. Chachu poznáme podle ostrých rotací v kyčlích…přesnými seknutými zakončeními – poslední ostrá doba. Rotujeme pouze spodní část těla. Hrudník je stále rovný a směřuje rovně. Pánev a kyčle musíme rotovat v každém kroku. Bok nesměřuje dolu. Směřuje vzhůru. Rotujeme skrze břišní svaly, které máme tendenci stahovat k sobě. Zároveň používáme svaly v oblasti bederní páteře. Při ostrých rotacích je v kyčlích pocit „nataženého luku“. Po parketu neskáčeme. Kroky chodíme do země (nevytahuje se nahoru). Nohy jsou při krocích propnuté a obzvlášť záleží na propnutých a hezkých nártech, které nás vedou po parketu. V chache je doleno „odlepit se“ od parketu… na rozdíl od rumby. Jive je oproti chache skákavý.. v chache se ladně/ostře pohybujeme po parketu. Narozdíl od standardu tu není jedna základní pozice/postavení těla.. liší se to u každé figury. Neliší se tím, že musíme docházet na stojnou nohu.

Charakteristika držení

V latinskoamerických tancích není striktní párové držení (jako ve standardu). Zde máme několik možností. Základní postoj je čelem naproti sobě s pokrčenými lokty kousíček u těla (aby nás mohl partner vodit) přibližně v úhlu 80 stupňů. Další postoj je v držení bez kontaktu a s dlaní v partnerově dlani a secvaklými palci (ve standardu jsou nataženy). Základní je dodržovat osu těla. Polovinu figur lze tancovat bez držení např.: vedle sebe, v zákrytu, apod. Latinskoamerické tance jsou zajímavé tím, že si téměř do každé figury můžeme přidat „něco ze sebe“. Nikde není psáno, kde má být volná ruka (lze ji mít na sobě, v pasu, na hlavě, ve vzduchu …) – tím je každý tanečník a tanec individuální a originální (zajímavý)… Prsty musí být vždy napnuté a prostředníček směřuje dolu.. ostatní prsty nahoru. Paže vždy vedeme okolo těla loktem napřed. Ruku vracíme také okolo těla loktem napřed. Izolujeme vrchní část těla od nohou…

Figury

Základní krok basic/close/in place/open basic/side basic … Křížený základní krok

Promenáda … New York/Check

Témata, do kterých materiál patří