Dlouhodobé zdroje financování – Základní jmění
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
21. Dlouhodobé zdroje financování – Základní jmění
jak se vytváří základní jmění podle jednotlivých právních forem společnosti
jaké účetní případy je třeba zaúčtovat při vzniku společnosti, týkající se základního jmění
jak se účtuje o navýšení a snížení základního jmění
pojme emisní ážio
v jakých případech se účtuje na účtě Ostatní kapitálové fondy
Charakteristika vlastního jmění a dlouhodobých zdrojů
Vlastní jmění a dlouhodobé cizí zdroje bývají také nazývány kapitálem ÚJ. Jsou pasivní a představují zdroje krytí majetku.
Kapitál můžeme rozdělit takto:
Vlastní
Základní jmění 411 (Emisní ažio 412)
Kapitálové fondy 413
Fondy tvořené ze zisku 42.
Hospodářský výsledek – tedy spíše disponibilní zisk 431
Cizí
Krátkodobý
Dlouhodobý
Rezervy 45. – budou čerpány v předem určených situacích nebo vráceny do výnosů v případě, že nebudou použity
Úvěry – 461 - Dlouhodobé bankovní úvěry - investiční bankovní úvěry, dlouhodobé půjčky a finanční výpomoci
Dlouhodobé závazky 47. – závazky z pronájmu
Základní jmění
Je těžištěm vlastního jmění ÚJ. Musí ho vytvářet všechny ÚJ, které mají postavení kapitálové obchodní společnosti (a.s.,s.r.o.,k.s., družstvo). Představuje rozhodující část jmění, které vlastníci na počátku vkládají do podniku jako vstupní zdroj majetku.
ZJ se u většiny ÚJ se zapisuje do OR. Představuje základní vlastní zdroj majetku podniku, je výrazem hospodářské stability podniku.
Způsob účtování o ZJ závisí na tom, kdy ZJ zobrazujeme, zda to je při založení společnosti (ÚJ) nebo v situaci, kdy již společnost existuje a zobrazujeme existující stav nebo jeho změnu /zvýšení nebo snížení/.
Způsob účtování závisí také na právní formě ÚJ. U kapitálových obch. spol. je možnost tzv. velikostního a časového nesouladu mezi upsaným a splaceným kapitálovým vkladem.
Úpis ZJ – upisovatel se zavazuje vložit jmění v určité velikosti. Od okamžiku úpisu se stává upisovatel vlastníkem příslušného podílu na majetku společnosti. Za upisovatelem vzniká pohledávka (353 – Pohledávky za upsané vlastní jmění) z titulu upsaného, dosud nesplaceného jmění. Ve výši nesplaceného upsaného vkladu upisovatel ručí za závazky ÚJ.
Splácení upsaného jmění – upisovatel uhrazuje celý nebo část svého závazku vůči společnosti. U a.s. je ZJ vázáno na souhrn nominálních hodnot jednotlivých druhů akcií, musí se rozlišovat ještě mezi touto nominální výši základního kapitálu a skutečnou velikostí upsaného kapitálu.
Je zde možnost vzniku rozdílu mezi výši upsaného a nominálního ZJ, který představuje tzv. emisní ažio (412 - Emisní ažio). Toto ažio se používá pouze u a.s.
Vzhledem k tomu, že právní úprava obchodního zákoníku váže vznik společnosti na zápis do OR, je třeba v účetnictví rozlišovat ZJ zapsané do OR, nezapsané do OR. Tyto skutečnosti rozlišujeme pomocí analytické evidence k účtu 411.