Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Účtování v jednotlivých právních formách - veřejná obchodní společnost

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (51.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

39. Účtování v jednotlivých právních formách - veřejná obchodní společnost

  • jak se účtuje při založení této společnosti

  • jak se účtují výdaje, které má společnost před svým vznikem

  • jak se společníci mohou podílet svojí prací na činnosti společnosti a jak se zaúčtují zálohy na podíl na zisku

  • v čem spočívá specifická úprava účtování daně z příjmu ve veřejné obchodní společnosti

  • jak pohlíží na společníky této společnosti Zákon o daních z příjmu

Založení v. o. s.

V. o. s. je právnická osoba zapsána do Obchodního rejstříku. Zakladatelé (nejméně 2) se dohodnou a uzavřou společenskou smlouvu. Podnikají pod společným obchodním jménem a ručí za závazky společnosti společně a nerozdílně veškerým svým majetkem. Není stanovena výše ZJ ani minimální výše vkladu (stanovuje společenská sml.) a ve společnosti se nemusí tvořit rezervní fond (ale může). Dělá se soupis majetku a zdrojů - podobné jako rozvaha, ale není rozdělen na A a P.

  • obchodní jméno musí obsahovat:

označení „veřejná obchodní společnost“ nebo „veř. obch. spol.“ nebo „v. o. s.“

  • společenská smlouva musí obsahovat:

obchodní jméno a sídlo společnosti, určení společníků uvedením názvu a sídla právnické osoby nebo jména a bydliště fyzické osoby, předmět podnikání společnosti.

Všichni společníci (FO, PO - nejméně však 2) podají a podepíší návrh na zápis do obchodního rejstříku. K návrhu se přikládá společenská smlouva. Návrh musí být podán do 90 dnů ode dne založení společnosti.

Společnost vzniká dnem zápisu do obchodního rejstříku. Rejstříkový soud vydá usnesení. Společnost řídí všichni společníci, 1 nebo více společníků může být řízením společnosti pověřen společenskou smlouvou, potom ostatní společníci pozbývají právo na řízení společnosti. Vkladová povinnost nevyplývá ze zákona, ale může být určena společenskou smlouvou. Majetkem společnosti se stávají peněžité i nepeněžité vklady společníků. Zisk k rozdělení se dělí rovným dílem, ztrátu nesou společníci rovněž rovným dílem. Rozdělení zisku i podíl na ztrátě může společenská smlouva upravit jinak. K jednání jménem společnosti je oprávněn každý společník, ale mohou se dohodnout na zástupci.

Zvláštní hospodářské operace

Daňové a pojišťovací zákony pohlížejí na společníky v. o. s. jako na samostatně výdělečně činné osoby (FO), proto v. o. s. neodvádí daň z příjmu právnických osob.

Společníci v. o. s. jsou ve společnosti:

a) v zaměstnaneckém poměru (účet 522)

b) nemají statut zaměstnance

- nepobírají příjem ze závislé činnosti, ale zálohy na podíl na HV

- sociální a zdravotní pojištění si hradí sami

Zisk nebo ztráta se dělí mezi společníky rovným dílem nebo poměrem, který je určen ve společenské smlouvě. Podíl na zisku je splatný do 3 měsíců od schválení roční účetní závěrky. HV v. o. s. se celý rozděluje mezi společníky, kteří svůj podíl přihlašují do daně z příjmu fyzických osob.

Témata, do kterých materiál patří