Psí sporty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Rozdíl mezi Agility 1, Agility 2 a Agility 3 by měl být • v délce parkuru a ve stupni obtížnosti • v rychlosti stanovené k určení standardního času A.3.3 Průběh soutěže
Na parkuru není povolen žádný trénink, nicméně soutěžící si mohou bez svých psů parkur před začátkem soutěže projít.
Před zahájením soutěže může rozhodčí seznámit psovody s typem soutěže, se standardním a maximálním časem, s tím jak bude prováděno hodnocení a připomene jim pravidla soutěže. a) Určení standardního času (Standard Course Time – SCT) Na mezinárodních soutěžích (jako například AWC, EO, JOAWC, CACIAg) je standardní čas v sekundách určen 1,15 násobkem času nejrychlejšího psa s nejmenším počtem chyb na trati, který pokud není celočíselný, je zaokrouhlen na nejbližší větší celé číslo. Na ostatních soutěžích může být standardní čas (v sekundách) stanoven podílem délky trati (v metrech) a rozhodčím zvolené rychlosti (v metrech za sekundu).
Zvolená rychlost závisí na typu soutěže, stupni obtížnosti trati a kvalitě povrchu, na němž psi poběží.
Vlastní běh Psovod nesmí odstartovat před tím, než mu k tomu dá rozhodčí pokyn. Je-li pes ještě na vodítku, sejme mu psovod obojek a vodítko (případně postroj).
Z bezpečnostních důvodů nesmějí mít psi nikdy při běhu ani obojek ani vodítko. Psovod nesmí mít při běhu nic v rukou.
Psovod se může postavit na libovolné místo na parkuru. Čas se začíná měřit, jakmile pes protne startovní linii.
Během běhu jsou povoleny libovolné povely a signály. Psovod musí zajistit, aby pes překonal překážky ve správném pořadí, a sám se při tom nesmí dotknout ani psa ani překážek.
Psovod nesmí překážky překonávat, přelézat je ani podlézat. Vlastní běh končí a čas se zastaví, jakmile pes protne cílovou linii překonáním poslední překážky ve správném směru. Psovod vezme psa zpět na vodítko a opustí s ním prostor parkuru.
Rozhodčí sleduje tým po celou dobu, co jsou na parkuru, tj. od vstupu do parkuru po moment, kdy oba parkur opustí.
Překážky schválené FCI jsou:
Skokové - jednoduchá a dvojitá skoková, viadukt nebo zeď, skok daleký (dálka), kruh
Zónové – kladina, houpačka, áčko
Ostatní - látkový tunel, pevný tunel, slalom
Jednoduchá skoková překážka
Výška: L: 55 až 60 cm, ML: 45 až 50 cm, M: 35 až 40 cm, S: 25 až 30 cm, XS: 15 až 20 cm. Minimální šířka: 120 cm, maximální šířka: 130 cm.
Jednoduché skokové překážky se skládají z jedné laťky a dvou bočnic. Laťka musí být ze dřeva nebo bezpečných plastových materiálů.
Průměr latěk je v rozmezí 3 až 5 cm a laťky musí být opatřeny kontrastními barvami nejméně ve 3 částech. Šířka bočnice musí být v rozmezí 40 až 60 cm.
Dvojitá skoková překážka
Dvě jednoduché překážky (jako v bodě a), umístěné tak, aby vytvořily dvojitý skok. Laťky jsou umístěny vzestupně s rozdílem výšek 15 až 25 cm.