Psí sporty
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.
Pokud jsou dva parkury vedle sebe, doporučuje se je oddělit uzavřenou přepážkou, nebo mezi nimi ponechat mezeru nejméně 10 m.
Parkur musí mít délku 100 m až 220 m (mimo soutěže paraagility).
V závislosti na kategorii musí pes překonat nejméně 15, ale nejvýše 22 překážek (mimo soutěže paraagility), přičemž nejméně 7 z nich musí být skokových.
Standardní soutěžní sada musí obsahovat nejméně 14 jednoduchých skokových překážek. •
Trať pro paragility má 15 – 18 překážek s výjimkou tratě pro skupinu 5, která má 10 - 15 překážek. Pro skupinu 5 je délka tratě 100 až 150 metrů, pro ostatní skupiny paragility je maximálně 160 metrů.
Minimální vzdálenost mezi po sobě jdoucími překážkami je 5 metrů (u kategorie S a XS jsou to 4 metry), přičemž tato vzdálenost je určena drahou psa.
Maximální vzdálenost mezi dvěma po sobě jdoucími překážkami je 7 m, tato vzdálenost je však měřena na přímce. Obě vzdálenosti jsou měřeny od rozhodného bodu, kde pes opouští překážku, k rozhodnému bodu, kde pes vstupuje na překážku následující. Tímto rozhodným bodem je u jednoduché skokové překážky střed laťky. U tunelu, zónových překážek, slalomu a dalších je to vstup a výstup z těchto překážek.
Psovod musí být schopen projít kolem každé překážky z obou stran, mezi jednotlivými překážkami tedy musí být vzdálenost minimálně 1 m (jedinou výjimkou je tunel umístěný pod kladinou nebo áčkem).
Slalom, kruh, zeď a látkový tunel mohou být překonávány pouze jednou.
Látkový tunel, dvojitá skoková překážka, kruh a skok daleký musí být umístěny tak, aby na ně byl umožněn přímý náběh z předchozí překážky. Výběh z látkového tunelu na následující překážku musí být také přímý.
Dvojitá skoková překážka nesmí být použita v Agility 1 ani v Jumpingu 1.
První překážkou musí být jednoduchá skoková překážka. Poslední překážkou musí být jednoduchá nebo dvojitá skoková překážka.
Návrh parkuru Návrh parkuru je v plném rozsahu ponechán na fantazii rozhodčího, na parkuru však musí dojít alespoň ke dvěma změnám přirozené strany vedení psa. Správně navržený parkur může pes proběhnout bez problémů a plynule. Cílem je dosáhnout vyváženosti mezi ovladatelností psa (bez chyb na překážkách) a rychlostí, kterou pes parkur překonává.
Z umístění čísla u překážky musí být jasné, ze které strany se tato překážka překonává (výjimkou je tunel ve tvaru písmene U, kde může být číslo umístěno uprostřed, což znamená, že tunel může být překonán z kterékoliv strany).
Agility parkur musí obsahovat alespoň tři různé zónové překážky (s výjimkou zásahu vyšší moci a Agility para 1). V Agility 1 a v Agility para 2 a para 3 je maximální počet zónových překážek 3, v Agility 2 a Agility 3 lze použít nejvýše 4 zónové překážky, dle rozhodnutí rozhodčího. V Agility para 1 musí být použity alespoň dvě různé a nejvýše tři zónové překážky.