Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Atmosfera

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (8.05 MB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Místní větry

Na malém území dochází vlivem tepelných, a tím i tlakových rozdílů ke vzniku místních větrů. Tyto větry mohou být buď projevem místního cirkulačního systému, např. pobřežní větry, nebo mohou být podmíněny reliéfem zemského povrchu např. fén.

V tropických oblastech nad oceány se vytvářejí vzdušné víry zvané tropické cyklony, které se vyznačují malým rozsahem (200-500 km) , ale mimořádně prudkým vířivým větrem, který dosahuje v nárazech až před 100 m za 1 s. V Americe jsou to hurikány, v Asii tajfuny a v Indickém oceánu orkány nebo cyklony.

Monzuny

. Sezónní rozložení srážek je výše zvláště výrazné v jižní a jihovýchodní Asii a částečně též

v západní Africe. Projevuje se tzv. monzunovým prouděním. V době léta vzniká nad pevninou silným zahříváním tlaková níže, která nasává vlhký vzduch z oceánu. Letní monzun přináší z oceánu nad pevninu vydatné srážky, zatímco v zimě proudí z pevniny nad oceán relativně suchý studený vzduch (zimní monzun). Období dešťů trvá v jižní a jihovýchodní Asii od konce dubna do poloviny října a na návětrných svazích hor místy spadne přes 10 000 mm srážek ročně. Za „hradbou“ Himaláje se studený zimní monzun v Indii neprojevuje.

Pobřežní vítr (bríza) - Ve dne vane z chladnějšího moře na teplejší pobřeží a naopak.

Fén (německy Föhn) - nárazovitý teplý suchý vítr vanoucí z hor do údolí zpravidala na jaře.

Bóra – na Jadranu, studený, bouřlivý vítr, který vane z vnitrozemí (vysoký tlak) na pobřeží, kde je nižší tlak vlivem teplého moře na konci léta.

Mistral – v jižní Francii, podobný ráz i příčina. Vane studený vítr z Francouzského středohoří.

Hurikán – (v Karibiku), Tajfun (v jihovýchod. Asii)… Nad silně prohřátou hladinou moří a oceánů se mezi 5 - 20° severní i jižní zeměpisné šířky vytvářejí tropické cyklony (na tropické frontě, viz výše). Kolem jejich středu, kde tlak vzduchu klesá až na hodnot nižší než 900 hPa, dochází k mohutnému proudění vzduchu. Při postupu nad pevninu jejich ničivý účinek sice postupně slábne, přesto představují velké nebezpečí pro přilehlé pobřežní oblasti. Nejvíce tropických cyklon každoročně zasahuje pobřeží jihovýchodní Asie, Bengálského zálivu, Karibského moře a Mexického zálivu. Jejich hlavní sezóna je od srpna do října (ty největší hurikány dostávají jména – Katrina, Ivan, Mitch…).

Tornádo: vzniká nad pevninou (nejčastěji v Sev. Americe v tzv.: „aleji tornád“) Příčinou je pronikání studeného vzduchu ze severu do teplého vzduchu od jihu (Mexického zálivu).

Trychtýřovitý tvar, obrovská ničivá síla na malé ploše.

Podnebné pásy země

-jsou oblasti zemského povrchu se stejným charakterem makroklimatu

1.v rovníkovém podnebném pásu převládá po celý rok rovníková vzduchová hmota

Témata, do kterých materiál patří