Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČESKÁ REPUBLIKA - POVRCH

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (25.8 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ČESKÝ MASIV

= území sjednoceno do stabilizované oblasti procesy v době hercynského (variského) vrásnění

skládá se z 5 základních stavebních jednotek (ker), které se liší horninovou stavbou a stářím hornin (převažují metamorfované horniny starohorního a prvohorního stáří – výskyt hlavně Českomoravská vrchovina, Šumava). Jedná se o moldanubikum, bohemikum, saxothuringikum, lugikum a moravosilesikum.

  1. STARŠÍ PRVOHORY

velká část Českého masivu zalita mořem

část tehdy vzniklých sedimentů byla metamorfována, ale v oblasti Barrandienu se zachovaly téměř nepřeměněné sedimenty dodnes, pojmenována po francouzském badateli Joachimu Barrandovi

Barrandien – oblast cca mezi jižní částí Prahy a Plzní

výskyt především sedimentů (slepence, křemence, jílovité břidlice, vápence), ve kterých se zachovalo velké množství zkamenělin (například trilobiti)

Joachim Barrande (1799-1883) byl Francouz. Po roce 1830 byl nucen uprchnout z Francie, usadil se v Čechách a naučil se česky. Celkem 44 let zkoumal oblast Barrandienu. Výsledky celoživotního výzkumu shrnul v díle nazvaném „Silurský systém středních Čech“, což je jedno z největších vědeckých děl, jaké kdy bylo napsáno; obsahuje 22 svazků a 6000 stran textu. Všechny zkameněliny, které Barrande u nás nasbíral (300000 kusů!) odkázal českému muzeu.

  1. MLADŠÍ PRVOHORY

proběhlo hercynské (variské) vrásnění -> vytvořilo v Čechách mohutné velehory

převažují vyvřelé horniny (žuly) a metamorfované horniny (fylity, ruly, svory) – jsou přeměnou starších hornin

vznikla řada pánví s mělkými jezery, ve kterých vzniklo černé uhlí (Ostravsko, Kladensko, Plzeňsko). Od konce prvohor je většina ČM souší.

  1. DURHOHORY

hercynská horstva téměř zarovnána erozí -> povrch téměř plochý

do oblasti České tabule zasahoval v období křídy mělký mořský záliv -> ukládal se zejména písek -> pískovce (skalní města), opuky – Adršpach, Česko-saské Švýcarsko, Prachovské skály

Z této doby pocházejí i horniny z jihočeských pánví, Třeboňské a Českobudějovické, v nichž byla jezera a chvíli i moře (z jihu).

  1. TŘETIHORY

alpinské (alpsko-himálajské) vrásnění -> POVRCH ČM NEBYL ZVRÁSNĚN, ALE ROZLÁMÁN NA KRY!!!

některé kry poklesly (prolomy) – především podkrušnohorské pánve – zde vznikla jezera a v nich hnědé uhlí

jiné kry byly vyzdviženy podél zlomů (hrástě) - vznikla kerná pohoří – Krkonoše, Krušné hory, Šumava apod., nejvýznamnější zlomy – Krušnohorský (podél Krušných hor) a Sudetský (což je spíše soustava zlomů, táhnoucí se od Děčína až k Jeseníkům) Na těchto zlomech dodnes občas dochází k slabším zemětřesením.

Tato pohoří byla tedy vyvrásněna v mladších prvohorách (hercynské vrásnění), ale ve druhohorách byla prakticky úplně zarovnána erozí a za svou dnešní podobu vděčí posunu podél zlomů ve třetihorách, díky němuž došlo k zmlazení reliéfu. Proto jsou Krkonoše, Šumava i Krušné hory ve velké části vrcholových partií poměrně ploché.

Témata, do kterých materiál patří