Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČESKÁ REPUBLIKA - VODSTVO A KLIMA

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

ČESKÁ REPUBLIKA FG II. – VODSTVO A KLIMA

VODSTVO

PODPOVRCHOVÁ VODA

převážná část podzemních vod – vadózní (=dostává se pod povrch vsakováním srážek), jen velmi malé množství má původ v hlubinách země (juvenilní voda)

  • podzemní voda je ohrožena znečištěním životního prostředí na povrchu

v ČR jsou zásoby podzemní vody rozmístěny nerovnoměrně, velká zásobárna – říční náplavy v širokých údolích řek (ale v blízkosti znečištěných řek -> nekvalitní voda)

nejbohatší zdroje podzemních vod – moravské úvaly, Česká tabule (propustné horniny) -> zásobuje množství sídel v severních Čechách, dále jsou zásoby v Podkrušnohorské, Jihočeské a Ostravské pánvi -> zdroje mají malou vydatnost a místní význam

minerální vody – podzemní vody s vyšším obsahem rozpuštěných látek, plynů, s vyšší teplotou nebo radioaktivitou, využívány k lázeňské léčbě, hojně vyskytují v oblastech tektonických zlomů a v místech dohasínající sopečné činnosti z období třetihor

teplota nad 50 °C – označovány jako vřídla (nejteplejší vřídlo – Karlovy Vary 72 °C)

kyselky – zvýšený obsah oxidu uhličitého (Podkrušnohorská oblast, okolí Poděbrad, Pardubicko, Slezsko)

sirné prameny – Velké Losiny, Františkovy lázně a Šaratice u Brna

radioaktivní prameny – Jáchymov v Krušných horách

Nejvýznamnější oblasti výskytu minerálních vod, spojené s lázeňstvím, se nacházejí v severozápadních Čechách (Karlovy Vary, Mariánské Lázně, Františkovy Lázně, Teplice, Bílina), ve středních Čechách (Poděbrady, Sadská), v Jeseníkách (Karlova Studánka, Velké Losiny), ale i v dalších oblastech (Teplice nad Bečvou, Luhačovice).

POVRCHOVÁ VODA

ČR je nazývána „střechou Evropy“ – prochází tudy totiž hlavní evropské rozvodí (=místo, kde t jednoho svahu odtéká voda do jednoho povodí a z opačného svahu do povodí jiného)

Kralický Sněžník – uzel hlavního evropského rozvodí, místo odvodňované do tří různých moří (stýká se zde úmoří Baltského, Černého, Severního moře)

Hlavním zdrojem vody jsou atmosférické srážky dopadající na naše území. Přibližně 1/3 srážek odteče po povrchu, 1/3 se vsákne a 1/3 vypaří.

3 úmoří:

Severní moře 63,3 % Labe, Vltava, Sázava, Berounka, Ohře, Otava, Jizera,

Černé moře 27,5 % Morava, Svratka, Dyje, Bečva

Baltské moře 9,2 % Opava, Olše, Odra

ŘÍČNÍ SOUSTAVA

povodí Labe (německy Elbe) – náleží k němu téměř celé území Čech, pramení v Krkonoších

spolu se svými přítoky odvodňuje Krkonoše, Orlické, Železné, Jizerské, Lužické, Krušné hory, Šumavu a Českou tabuli

Po soutoku s Vltavou míří Labe k severozápadu, kde mu v cestě stojí vulkanický masiv pohoří České středohoří. Labe ho protíná sevřeným údolím nazývaným Porta Bohemica – Česká brána. Podobně i poslední kilometry na území České republiky protéká Labe v úzkém údolí mezi pískovcovými skalami Česko-Saského Švýcarska -> území ČR opouští u Hřenska a do moře ústí v Hamburku

Témata, do kterých materiál patří