Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČESKÁ REPUBLIKA - VODSTVO A KLIMA

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.79 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Sníh

nejčastěji sněží při teplotách okolo 0 °C, v nížinách nejvíce sněhu v lednu, ve vrchovinách v únoru a v horách březnu

v nížinách se udrží celkem 30-40 dní a ve výšce nad 600 m 2x déle a ve výšce nad 1500 m déle než 200 dní

Výška sněhu je obvykle menší než 50 cm a vyšší sněhová pokrývka bývá jen na horách.

SLUNEČNÍ SVIT

Nejvíc hodin slunečního svitu je na jižní Moravě (1800–1900 v průměru za rok), směrem na sever hodin slunečního svitu úměrně ubývá a na místech, kde je ho nejmíň, svítí slunce průměrně 1300–1400 hodin ročně.

VÍTR

V Čechách převládají větry z jihozápadu, na Moravě ze západu a severozápadu

na kopcích vyšší rychlost větru

Nejméně větrné místo je na východ směrem od Břeclavi, kde průměrná rychlost větru dosahuje jen asi 5 km/h.

Nejvíce větrné místo – Milešovka (nejvyšší hora Českého středohoří, 837 m) – průměrně zde jen 8 dní v roce nefouká, 280 dní v roce fouká silný vítr

PODNEBNÉ OBLASTI

vytvořeny vlivem nadmořské výšky, zeměpisné šířky a vzdálenosti od Atlantiku

  1. chladná oblast (hornatiny) – nad 800 m n.m. – lesní hospodářství, pastevectví

  2. mírně teplá oblast (vrchoviny až pahorkatiny) – vhodné pro pěstování kulturních plodin

  3. teplá oblast (nížiny) – Vněkarpatské sníženiny a Česká tabule, nejvýhodnější podmínky pro pěstování pšenice, kukuřice, cukrovky a zeleniny

JARO

… může být, hlavně ve svém začátku, velmi chladné. V některých letech se totiž zima protáhne až do konce března. V následujícím dubnu může být počasí velmi proměnlivé a poslední sníh může padat v dubnu nebo i začátkem květnu, kdy mohou být poslední mrazy v chladnějších částech Česka. Stromy začínají kvést v dubnu až v květnu.

LÉTO

V létě jsou velmi časté bouřky a přechody studených front, které se střídají s vlnami veder. Po přechodu studené fronty nastává velmi prudké ochlazení o 10–15 °C a právě přechody studených front způsobují, že je v jednu chvíli velmi odlišné počasí mezi západem a východem Česka, zatímco v Ostravě může být jasno a 30 °C, tak v Chebu může ve stejnou dobu silně a vytrvale pršet a teplota může být o 10 °C až 15 °C nižší. Některý měsíc v létě však může být i klidný, s mírnými teplotami a bez bouřek. Není žádná vzácnost, když se po silných bouřkách zvednou hladiny řek a způsobí na některých náchylných místech záplavy. Vlny veder na západě Česka často přerušují i lokální bouřky, které obvykle přijdou od jihozápadu, tyhle bouřky neznamenají výraznou změnu dalšího počasí, na rozdíl od studené fronty a po jejich přechodu se zase teplota vrátí brzo na předchozí výši. Na východě je spíše běžnější, že v době veder je jasno nebo skoro jasno až do příchodu studené fronty.

PODZIM

Podzim může být ze začátku stále teplý a tomuhle období se říká babí léto, teploty jsou pořád vysoké, nad 20 °C – 30 °C, ale už nejsou taková horka jako v létě a noci mohou být mnohem chladnější. První mrazy mohou přijít v říjnu a první sníh v listopadu, méně často už v říjnu. Ke konci podzimu mohou být i časté inverze a na některých místech může být na podzim více větrno než jindy.

Témata, do kterých materiál patří