Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Obecná charakteristika průmyslu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.92 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rozmístění průmyslové výroby

  • ovlivňují jej faktory přírodního a socioekonomického charakteru

  • faktory přírodního charakteru (zdroje nerostných surovin, paliv a vody; klimatické poměry; morfologie terénu apod.) vznikly a existují nezávisle na lidské společnosti; jejich vliv na rozmístění průmyslu relativně klesá – pouze pro některá odvětví (např. těžební průmysl) mají význam

  • faktory socioekonomického charakteru (trh, pracovní síla, doprava, věda, vojenskostrategická hlediska apod.) mají na rozmístění průmyslové výroby u většiny průmyslových odvětví rozhodující vliv

  • do problematiky rozmístění průmyslové výroby stále více zasahuje ochrana životního prostředí

  • významným činitelem rozmístění průmyslové výroby se stává věda: vědeckovýzkumné komplexy (tzv. technologické parky) jsou budovány na speciálních předem patřičně vybavených pozemcích – obvykle v blízkosti univerzity nebo vědeckovýzkumného centra (k nejznámějším patří např. tzv. Silikonové údolí – Silicon Valley u San Francisca v USA na bázi Stanfordovy univerzity nebo Údolí Isaru v Německu na bázi Mnichovské univerzity)

  • základní jednotkou je průmyslový závod

  • v procesu industrializace se průmyslové závody seskupují v průmyslové komplexy: uhelné, metalurgické (metalurgie = hutnictví: věda a výrobní odvětví zabývající se získáváním kovů a jejich slitin), energochemické (zpracovávající dováženou ropu nebo zemní plyn), strojírenské; průmyslové komplexy vznikají často v přístavech, kam se dováží suroviny a paliva (zejména ropa)

  • v zemích s bohatou průmyslovou tradicí se vytvářely průmyslové oblasti (rajony): hustá síť průmyslových závodů a komplexů s dokonalou dopravní infrastrukturou (komunikace, parkoviště apod.)

Nejvýznamnější průmyslové oblasti světa

  • USA: jsou největší ekonomickou velmocí světa; průmysl se soustřeďuje především na severovýchod (do oblasti mezi Velkými jezery a pobřežím Atlantského oceánu); centra moderních technologií se nachází na západním (pacifickém) pobřeží a na jihu; v souvislosti s vytvořením celní unie s Kanadou a Mexikem (NAFTA = North American Free Trade Agreement, tj. Severoamerická dohoda o volném obchodu z r. 1994) lze jeden z hlavních průmyslových makroregionů rozšířit na celou oblast NAFTA, kterou tvoří Kanada, USA a Mexiko

  • západní Evropa: nejvyspělejší výrobní kapacity se nachází v územním pásu táhnoucím se ze střední (resp. JV) Anglie přes státy Beneluxu (Belgie, Nizozemsko, Lucembursko), severní Francii, Porúří a Porýní v Německu a Švýcarsko až do Pádské nížiny v severní Itálii; západoevropský okruh lze rozšířit na celou Evropskou unii (EU), neboť i její periferní oblasti zažívají rychlý růst a modernizaci

  • Japonsko (ostrovy Honšú a Kjúšú) má stále nejvyspělejší průmyslovou základnu v oblasti východní Asie, která doznala největších změn; další asijští tygři (Jižní Korea, Taiwan) dosáhli v průmyslové výrobě úrovně vyspělých států: jsou jedněmi z největších světových producentů mikroprocesorů, elektroniky či automobilů; dále je tu Čína, jejíž vnitrozemí je sice většinou zaostalé (agrární – zemědělské), ale tisíce průmyslových podniků v pobřežních zónách chrlí miliony výrobků (už nejde jen o levné zboží nízké kvality); proto je možné chápat jako třetí průmyslový region obecně východní Asii (přesněji Japonsko, Taiwan, Jižní Koreu a JV pobřeží Číny)

  • pozice Ruska, které se dříve počítalo za čtvrté průmyslové centrum, klesá, resp. snižuje se význam jeho průmyslu s výjimkou těžby ropy a zemního plynu (suroviny tvoří 80 % hodnoty ruského exportu)

Témata, do kterých materiál patří