Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Člověk a společnost

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (24.71 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

4) Referenční skupina

  • má velký vliv na osobnost jedince

  • mohou být člensky otevřené i uzavřené. Pokud je vstup nového člena do této skupiny možný a jednotlivec má zájem stát se jejím členem, snaží se přijímat její normy, hodnoty a vzory. Napodobuje např. styl oblékání, způsob vyjadřování apod.

    Na druhé straně uzavřené referenční skupiny neumožňují podobný přístup ke vstupu „zájemců“ do skupiny.

5) Trvání (dočasná, stálá)

6) Základu utvoření (přirozená, dobrovolná, vynucená)

7) Formy přístupu (otevřená, uzavřená)

SOCIÁLNÍ ROLE

Po začlenění do určité společenské skupiny, má jedinec své společenské postavení. Společenské postavení člověka nebo jiného tvora v společnosti, je pozice v sociální struktuře. Společenské postavení může mít nejen jedinec, ale také skupina - etnická skupina, rodina, zvířecí smečka apod. Společenské postavení vymezuje práva a povinnosti jedince ve vztahu k ostatním jedincům a zároveň také formuje očekávání, která může okolí mít od držitele statusu v určitých situacích. Vztah mezi různými sociálními statusy vymezuje sociální role.

Sociální role

  • očekávaný způsob chování, který se váže k určitému společenskému postavení.

  • Každá osoba hraje více rolí, a to jak nezávisle (student ve škole, zákazník v obchodě, zaměstnanec v práci), tak souběžně (např. otec a manžel v rodině). V některých situacích dochází k konfliktu rolí, kdy jsou očekávání spojená s jednou z rolí jedince v rozporu s očekáváními, která se vážou k roli jiné.

Rozlišujeme 3 základní přístupy jedince k sociální roli: ztotožnění/identifikaci, distanc/odstup (jedinec roli navenek hraje, avšak vnitřně se s ní neztotožní), odmítnutí role.

-Předpoklady pro volbu rolí jsou vlohy, schopnosti, temperament a charakter.

-Příklad rozdělení základních rolí:

1. nadřízené (otec, učitel, doktor,…)
2. podřízené (žák, pacient)
3. souřadné (kolega, spolužák, spolupracovník)
4. role sexuálního partnerstv

SKUPINOVÉ NORMY

Každý jedinec, se ve společnosti projevuje svým chováním. Existují proto standarty, které regulují chování jedince ve skupině. Tyto normy se nazývají sociální - skupinové normy a definují chování, které je ve skupině přijatelné. Funkcí norem a hodnot je řídit sociální jednání. Rozdělují tak chování na přípustné a nepřípustné.

-Příklady norem:

1) Norma reciprocity - dostaneme-li něco, cítíme se být zavázaní. Např., dostaneme-li dárek, máme pocit, že bychom ho také měli dát, přestože třeba nechceme.

2) Norma sociální odpovědnosti - týká se situace, kdy je někdo v nouzi. My situaci vidíme a měli bychom zasáhnout.

3) Norma dodržování závazků - slíbíme-li něco, pak to také dodržíme. V praxi je nejúčinnější tzv. veřejný slib. Veřejně se zavážeme k tomu, že přestaneme kouřit. K lidem, kteří byli přítomni našemu veřejnému závazku, poté pociťujeme sociální tlak, což nám vlastně k dodržení slibu pomáhá.

Témata, do kterých materiál patří