Dědická daň - Seminární práce
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
SEMINÁRNÍ PRÁCE Z PŘEDMĚTU
ZÁKLADY PRÁVA
1. TÉMA: DĚDICKÁ DAŇ
Přehled právních norem, které se vztahují k dani dědické:
Zákon č. 212/1992 Sb., o soustavě daní
Zákon č. 337/1992 Sb., o správě daní a poplatků
Zákon č. 357/1992 Sb., o dani dědické, dani darovací a dani z převodu nemovitostí
Dědická daň
Předmět daně:
Předmětem daně dědické je nabytí nemovitého a movitého majetku děděním (dědictví ze závěti či ze zákona). Pro stanovení předmětu daně dědické je důležité státní občanství a trvalý pobyt zůstavitele v den jeho smrti. Byl-li zůstavitel občanem ČR s trvalým pobytem na našem území, vztahuje se daň na veškerý jeho movitý majetek (v ČR i cizině) a na nemovitosti na území ČR. V případě, že zůstavitel nebyl občanem ČR nebo neměl na jejím území trvalý pobyt, vztahuje se daň pouze na movitý majetek v tuzemsku.
Stanovení předmětu daně podle vztahu zůstavitele k České republice
vztah k České republice movitý majetek v: nemovitý majetek v: občanství ČR trvalý pobyt v ČR ČR cizině ČR cizině ano ano ano ano ano ne ano ne ano ne ne ne ne ano ano ne ne neDědická daň je spolu s daní darovací a daní z převodu nemovitostí také nazývána daní převodovou. Jedná se o jednorázovou majetkovou daň, které podléhá bezúplatné nabytí majetku na základě dědictví ze závěti nebo dědictví ze zákona.
Kdo daň platí?
Daň platí každý jednotlivý dědic. Za den nabytí dědictví se považuje den smrti zůstavitele. V případě, že dědictví připadne dvěma nebo více dědicům do spoluvlastnictví, má každý z dědiců povinnost uhradit část daně odpovídající jeho dědickému podílu. Daň pak platí jak dědic, kterému připadl zanechaný majetek, tak dědic, který nabyl oprávnění na výplatu dědického podílu v hotovosti.
Poplatník daně:
Poplatníkem daně je jednotlivý dědic, který nabyl dědictví na základě rozhodnutí příslušného orgánu v řízení o dědictví. Poplatníci daně jsou rozděleni do tří skupin podle příbuzenského vztahu mezi zůstavitelem a dědicem:
I. příbuzenská skupina
manželé
příbuzní v přímé řadě - děti, vnoučata, rodiče, prarodiče
II. příbuzenská skupina
příbuzní v řadě pobočné - sourozenci, tety, strýcové, neteře, synovci
manželé dětí a rodičů
osoby žijící déle než 1 rok ve společné domácnosti
III. příbuzenská skupina
fyzické osoby bez příbuzenského vztahu
právnické osoby
Poplatník je povinen podat daňové přiznání k dani dědické do 30 dnů od skončení dědického řízení. Právnické osoby osvobozené od daně (např. obecně prospěšné společnosti, církve, nadace) mají povinnost podat daňové přiznání o bezúplatně nabytém majetku po uplynutí pololetí.
Z čeho se daň platí?
V rámci dědické daně se zdaňují zděděné nemovitosti (včetně bytů a nebytových prostor), movitý majetek, cenné papíry, peněžní prostředky v české i cizí měně, pohledávky, majetková práva a další majetkové hodnoty. Pro stanovení předmětu daně u konkrétní osoby je důležité občanství a trvalý pobyt zůstavitele majetku v době smrti.