Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Extremismus

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (29.8 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

EXTREMISMUS

Pojmem extremismus jsou označovány vyhraněné ideologické postoje, které vybočují z ústavních, zákonných norem, vyznačují se prvky netolerance, a útočí proti základním demokratickým ústavním principům.

Extremistické postoje mohou přejít v aktivity, které působí, ať již přímo nebo v dlouhodobém důsledku, destruktivně na stávající demokratický systém, tj. snaží se nahradit demokratický systém systémem nedemokratickým (totalitním nebo autoritářským režimem, diktaturou, anarchií).

Zjednodušeně řečeno se jedná o projev chování a jednání obvykle menšinové části společnosti založené na politické nebo náboženské ideologii, které se staví proti demokratickým principům a lidským právům, je pro většinu společnosti nepřijatelné a může se projevovat až násilnými akcemi.

NÁSTROJE

  • historický revizionismus – snaha o nové hodnocení dějin často z politicky zideologizovaného; „revizionismus – hnutí usilující o přezkoumání nějakého souboru informací, teorií, období apod.

  • sociální demagogii - demagogie – způsob získávání podpory pomocí slibů a zjednodušených nebo překroucených argumentů

  • aktivismus - intenzivní prosazování určitých cílů z přesvědčení, z osobní motivace.

  • podporu verbálního až fyzického násilí vůči oponentům a vůči předem definovaným sociálním skupinám

  • konspirační teorii – teorie o spiknutí

PRAVICOVÉ SPEKTRUM

Pravicový extremismus upírá práva určitým vrstvám obyvatelstva. Zpravidla vyčleňuje tyto vrstvy kvůli jejich etnickému či rasovému původu nebo příslušnosti k určité kultuře.

Nacismus

Do oblasti pravicového extremismu patří nacismus. Nacismus nebo též národní socialismus byl totalitní ideologií propagovanou NSDAP.

Nacismus propagoval myšlenku lidového společenství řízeného všesjednocujícím státem v čele s vůdcem. Dokázal v sobě spojit zdánlivě protichůdné prvky, které mu zajistily politický úspěch – socialismus, antibolševismus, nacionalismus a antisemitismus. Prosazoval rasistickou doktrínu. Jednalo se o údajně odůvodněný boj ras a princip výběru, vůdcovský princip, úsilí o životní prostor.

Národ byl v jeho pojetí nadřazen jednotlivcům.

Na tuto ideologii v současnosti navazuje neonacismus. Jedná se o krajně pravicový ideologický směr propagující rasovou nesnášenlivost a popření demokratických principů. Pokouší se rehabilitovat nacistické hnutí. Neonacisté proklamují Nadřazenost bílé rasy, národní identitu, usilují o hnutí bílé rasy a oživení rasových střetů.

Fašismus

Fašismus byl dalším silným proudem pravicového extremismu. Jednalo se o totalitní ideologii. Vznikl ve 20. letech 20. století v Itálii.

Podporoval silné postavení státu vedeného silným vůdcem. Odmítal liberální demokracii i stát určený k ochraně individuálních práv. Jádrem fašismu byl nacionalismus, antikomunismus a antidemokratismus. Veškerá činnost člověka byla podřízena státu.

Témata, do kterých materiál patří