Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Osvícenství ve Francii a Rusku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

O S V Í C E N S T V Í V E F R A N C I I A R U S K U

Je to období 18.století. Vzniklo ve Francii, ale rozšiřuje se v Evropě i v zámoří, např.

v anglických osadách v severní Americe. Je to světový názor nově nastupující buržoazie, který se projevuje jako kritika feudální společnosti a usiluje o jejich změnu, vyúsťuje v buržoazní revoluce, např. Velká francouzská buržoazní revoluce a předtím Americká revoluce.

I 19.století je ovlivněno osvícenstvím (1830, 1848). Osvícentsví v Evropě se šíří díky napoleonským válkám a proniká i do Ruska. Je to první a také jediný myšlenkový směr, který zasáhl Rusko.

Jeho základní znaky jsou:

  1. Racionalismus

  2. Mechanický materialismus

  3. Nacionalismus

RACIONALISMUS

Projevuje se jako kritika feudální společnosti- kritika šlechty a církve. Šlechta je kritizována za své výsadní postavení (Stavovská privilegia), jehož není hodna.

Hlavním kritikem byl JEAN JACQUES ROUSSEAU. Bývá označován jako duchovní otec francouzské revoluce, který se jí ale nedožil. Zemřel pomatený. Není to původem Francouz, ale Švýcar. Pocházel z obyčejné rodiny. Nechtěl normálně pracovat. Živil se přepisováním not pro šlechtu a sbíráním bylinek. Měl pět dětí a i když je jedno po druhém dal do nalezince a nestaral se o ně, napsal knihu O výchově.

Také napsal díla Společenská smlouva a O původu nerovnosti lidí. Vyjadřuje zde osobitý názor na společnost. Název díla označuje Rousseaovo pojetí státu, který podle podle něj vzniká jako dohoda lidí, z nichž má každý určitá práva a povinnosti. Privilegovaná vrstva má zajišťovat poddaným bezpečí a klid pro práci (pro jejich povinnosti), za to má své výsady. Poddaní jsou povinni poslušností a pracovitostí, ale mají právo na život a na to, aby byli lidmi! Toto ale šlechta nedodržovala, bylo potřeba ji změnit. Rousseau je autorem revolučního hesla „Volnost, rovnost, bratrství.“

Kritizoval také církvi jako instituci bohatou a rozmařilou, která nejen vykořisťuje, ale záměrně udržuje lidi v nevědomosti, brání vzdělání, nutí lidi věřit zázrakům, protože s nevědomým člověkem se lépe manipuluje.

Rousseau se také zabýval otázkami pedagogickými a citovými a je autorem díla Nová Heloisa. Je to sentimentální román v dopisech o vztahu vychovatele a vzdělané a krásné matky.

JEAN MARIA AROUET = VOLTAIRE

Celý svůj život zasvětil kritice církve, kterou vrcholně nenáviděl. Využíval k tomu všechny formy psaného slova- básně, eseje, romány, články, popěvky, vtipy, divadelní hry. Celý život psal pamflety, což jsou výsměšné, útočné verše. Za to měl zakázaný pobyt v Paříži, ale on chtěl žít jen tam. Musel žít na svém panství. Svůj vztah k církvi přenášel i za hranice Francie- korespondoval s významnými osobnostmi- s Josefem II. A ovlivnil jeho vztah k církvi. Je to druhý duchovní otec francouzské revoluce.

Témata, do kterých materiál patří