Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Osvícenství ve Francii a Rusku

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (34 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

DENIS DIDEROT

Byl to novinář, kunzhistorik a organizátor osvícenství, který uveřejňoval v tisku pokrokové názory vědecké i politické, organizoval zpracování Encyklopedie řemesel, věd a umění, která pojímala jednotlivá hesla kriticky a revolučně. Byl to první naučný slovník na světě. Všichni osvícenci byli vlastně encyklopedisté. Encyklopedie byla zakázána pro svůj revoluční obsah, byla vydávána tajně v Nizozemí, byla opisována. (Nakupoval obrazy na přání Kateřiny II. Potěmkinova vesnice)

MECHANICKÝ RACIONALISMUS

Osvícenství kromě kritiky církve odmítá i náboženské chápání božího stvoření světa, zdůrazňuje evoluční vývoj, i když nemá dosud dostatek vědeckých teorií, zaměřuje se právě na podporu rozvoje přírodních věd, biologie, fyziky a chemie (ta je nová). Osvícenci zdůrazňuje potřebu poznání a vzdělanosti a propagují proto 3 věci: školství, knihovny, studovny ve městech přístupné veřejnosti.

NACIONALISMUS

S osvícenstvím je spojen vznik novodobých národů, jejich uvědomování si společných znaků (jazyka, historie, kultury). Moderní státy 19.st. se vytvářely na tomto principu a dodnes nacionalismus má dvojí působnost – pozitivní (vlastenectví), negativní (nacionalismus, šovinismus = vypjatý nacionalismus. Nacionalismus se projevuje i ve sportu). Tento rys osvícenství se v českých zemích projevuje jako Národní obrození.

O S V Í C E N S T V Í V R U S K U

Osvícenství se dostává do Ruska přeneseným způsobem díky panovníkům: Petru Velikému, Kateřině II. Veliké.

Petr Veliký usiluje o reformování zaostalé země a její přizpůsobení se v Evropě. Přináší a prosazuje v zemi změny vojenské, stavební, v životním stylu, vzdělanosti. Neexistovala spisovná ruština, takže vzdělání zajišťovali cizí učitelé a cizojazyčně- jazykem šlechty byla francouzština, 2. jazykem byla němčina.

Kateřina II. Veliká založila 1. univerzitu v zemi a pověřila génia ruského národa, aby jmenoval představitele fakult a vytvořil spisovnou ruštinu a začaly být překládány základní vědecké spisy. Byl to MICHAIL VASILIJEVIČ LOMONOSOV. Po něm je pojmenována moskevská univerzita. Vystudoval v Prusku. Spolu s LaVoisierem byl zakladatelem chemie. Kateřina se původně snažila i o právní reformu, ale Pugačevovo povstání ji přimělo ustoupit do těchto změn, takže v Rusku přetrvává samoděržaví (absolutistická moc). Jakákoliv kritika je tvrdě trestána: 1. revolucionářem, kritikem poměrů v Rusku se stal ALEXANDR RADIŠČEV. Byl to šlechtic, který také studoval v Prusku právo (Kateřina ho tam poslala). (Studoval s generálem Sudorovem- je to předchůdce Kutuzova). Je to 1. kritik ruského režimu, který byl poslán na Sibiř.

Témata, do kterých materiál patří