Právo a jeho úloha ve společnosti
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
P R Á V O A J E H O Ú L O H A
V E S P O L E Č N O S T I
Právní řád = souhrn psaných norem a předpisů, které upravují vztahy ve společnosti a jejichž porušování je spojeno se sankcemi.
Důležitým znakem je přesná formulace norem a předpisů. Důkazy existence práva se nachází v době, kdy už existuje písmo. Jeden z nejstarších zákoníků je Chamurapiho zákoník z Mezopotámie nebo Solónovy zákony z Řecka.
Právo se mění v dějinách (s časem) a je různé v různých oblastech.
Vývoj práva:
Starověké právo (nejstarší) – formuloval ho sám panovník, popř. vládnoucí orgán státu (Rada starších- Sparta, Senát- Řím). Starověké právo se vztahovalo pouze ke svobodným a majetným, otroci byli bezpráví. V Římě vzniká soud a čtyři složky- obžalovaný, obhájce, žalobce, soudce.
Středověké právo = feudální – bylo nejednotné.
Dělí se stavovsky- pro každého člena společnosti platily jiné zákony, jiné tresty (šlechtice soudil panovník, kněze církev, vojáka vojenský soud).
A územně- na území jednoho státu platila jiná práva podle feudálních celků (na každém panství byly jiné povinnosti).
Novověké právo = buržoazní – je jednotné. Lidé jsou si rovni před zákonem. Prosazení rovnosti práv pro občany promýšleli fr. osvícenci a rovnost byla prosazena v buržoazních revolucích. Buržoazní západní právo klade důraz na dodržování občanských a lidských práv!
Socialistické právo – Zohledňovalo sociální jistoty, ale zařazovalo občany ideologicky (termín třídní nepřítel- ten, kdo je proti komunistům).
Právní předpisy = jsou přesně formulovány orgány, které mají zákonodárnou pravomoc (legislativa).
Právní předpisy mají různou právní sílu. Nejvyšší jsou ústava a ústavní zákony. Pak jsou zákony. Dohromady jsou písemně zakotveny (kodifikovány) v zákonících. Dále jsou vládní nařízení, vyhlášky ministrů, vyhlášky samosprávných orgánů (města, obec). Tyto mají prováděcí charakter. Dále existují vnitřní předpisy institucí, organizací, podniků, ... Mají sice úzkou právní sílu, ale jsou stejně závazné jako vyšší předpisy, pokud s nimi nejsou v rozporu. Např. vnitřní řád školy, řád DM, domovní řád v bytovce.
Každý právní předpis obsahuje právní normy a sankce.
Právní normy = závazná pravidla chování, jejichž porušení se trestá. Není-li právní norma obsahem právního předpisu, má charakter morální.
Morální normy = etické normy. Jsou to normy, které nejsou závazné a za jejichž porušení nikomu nehrozí právní sankce, ale přesto bychom se měli morálně chovat.
Sankce = označují opatření, která následují při nedodržování právních norem a předpisů. Obecně mají dvojí charakter:
preventivní – varovný (naznačují, co se stane, když...)
represivní – realizace sankcí
Všechny zákony, právní předpisy a normy musí být jednoznačným způsobem formulovány, aby jejich výklad byl srozumitelný. Když tomu tak není, obsahují zákony vysvětlivky, opravy. Dochází k novelizacím (právní úpravy). Na správnost formulací dohlíží tzv. legislativci. Za legislativu při tvorbě návrhů zákonů ve vládě odpovídá místopředseda vlády.