Sociologie
Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.
S O C I O L O G I E
sociés = společnost, logie = věda ⇒ sociologie je moderní věda o společnosti
Vzniká v polovině 19. století, zakladatelem je August Compte.
Sociologie se zabývá vztahy ve společnosti, společenskými strukturami a dynamikou jejich změn (člověk ve vztahu k jiným lidem, k okolnímu světu) (struktury- rodina, škola, politická strana, občanské hnutí, stát jako takový). Společnost se strukturovaně mění (nyní více politických stran a organizací než např. v 80.letech). Jestli budeme přijati do EU, stát ztratí nějaké své struktury.
Vzniká ve Francii, k nám se dostává díky T. G. Masarykovi koncem 19. st. (1833), po určité stagnaci se opět rozvíjí (stagnace- 2.sv. válka a socialismus. Socialismus nahrazoval sociologii marxismem). V současné době se opět rozvíjí, studuje se na univerzitách jako 5-ti letý obor a využívá se i na dalších pracovištích (obory sociálních studií). Dnes vychází i mnoho odborné literatury a fungují další instituce nezbytné pro sociologii – instituce veřejného výzkumu (mínění)– SOPRES FAKTUM, IVVM (instituce výzkumu veřejného mínění), STEM. Nejširší kampaně tohoto typu jsou označovány celostátně, v pravidelných intervalech (sčítání lidí, domů a bytů).
Využití:
Jako společenská věda spolupracuje sociologie se všemi ostatními společenskými vědami (politika, dějepis, ekonomie, právo, náboženství, umění, kultura; obory: sociologie umění, kultury, práva, víry,...). Nejvíce jsou soc. výzkumy využívány v činnosti médií, v činnosti politiků (vysvětlují názory ve společnosti, požadavky, využívají se prognosticky).
Základní metody sociologické práce
formulovat problém (stanovit úkol), např. zjistit míru religiosity u žáků gymnázia v Jevíčku (věřící, sekty, církve). Je stanovena otázka, vymezena lokalita a osoby.
stanovení pramenů – z jakých zdrojů můžeme čerpat – anketa (ústní, písemná)
vyhodnocení odpovědí
shrnutí – k jakým výsledkům jsme dospěli
K nejčastěji používaným metodám patří průzkum = anketa, sčítání, srovnávací metoda (buď mezi lokalitami nebo časová).
Sociologie je praktický příklad pozitivistické metody, sociologie maximálně využívá pozitivistických metod.
Předměty sociologie:
člověk v sociálních vztazích – socializace lidského jedince, začleňování člověka do společnosti, sociální učení, komunikace, interakce (vztahy), konflikty a jejich zvládání, vztahy mezi lidmi, sociální interakce
sociální útvary – lokální seskupení a útvary, skupiny, rodina, organizace a byrokracie, instituce
sociální procesy – označuje déle trvající vlivy na člověka specifického zaměření – mravní výchova, právní vzdělávání, umění, tradice, zvyky, pracovní návyky, patologické vlivy (špatné vlivy- kriminalita, deviace (úchylka))
sociální struktury – stratifikace – rozčlenění společnosti z ekonomických nebo politických hledisek – psychologické rozdělení