Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Systém práva a jeho realizace v ČR

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (27.45 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

14. Systém práva a jeho realizace v ČR - právo veřejné a soukromé

Rozdělení práva

  • Soukromé právo

    • Občanské právo

    • Rodinné právo

    • Pracovní právo (otázka č. 18)

  • Veřejné právo

    • Trestní a správní právo

Soukromé právo

Je soubor právních předpisů, na jejichž základě fyzické a právnické osoby upravují své soukromé záležitosti, jejich postavení je rovnocenné.

  • Rovné postavení subjektů právního vztahu

Jeho zásady

Jednou ze zásad je princip „práva náležejí bdělým.“ To znamená, že se o svá práva a jejich ochranu musíme starat sami. Nejdůležitějším projevem této zásady je institut promlčení: Pokud se do tří let nedomáháme náhrady za škodu, druhá strana může vznést námitku promlčení.

  • Autonomie vůle - subjekty si mohou zvolit, s kým uzavřou právní vztah a jestli ho upraví = takové upravitelné právní normy jsou dispozitivní (většina právních norem soukromého práva je dispozitivní, na rozdíl od práva veřejného, kde je většina právních norem neupravitelných = kogentních)

  • Smlouvy mají být dodržovány = porušení smlouvy = porušení práva

  • Zásada prevence – Musíme jednat tak, aby nedošlo k nedůvodné újmě (Při opékání nepodpálit dům sousedů)

  • Zákaz zneužití práva - Nemůžeme zneužívat naše právo, abychom omezovali ostatní (Vlastnictvím cesty zamezit vstupu do domu někoho jiného přes naši cestu)

  • Chrání tzv. dobrou víru – zákon je nutné vykládat tak, aby nebyl poškozen ten, kdo se oprávněně domnívá, že jedná po právu, nebo ten, kdo věřil, že po právu jedná někdo jiný

Základní odvětví soukromého práva: právo: občanské, rodinné, pracovní, obchodní a mezinárodní soukromé (upravuje soukromoprávní vztahy osob z různých států)

Občanské právo (hmotné)

Zabývá se úpravou majetkových práv a povinností fyzických a právnických osob (včetně státu), stejně jako úpravou práv a povinností nemajetkové povahy (např. osobnostních či rodinných práv).

Většina je obsažena v občanském zákoníku (platný od 1.1.2014), ten se člení na několik částí:

Obecná ustanovení, Rodinné právo, Práva věcná a právo dědické (dohromady absolutní majetková práva), relativní majetková práva

Závazky – vznikají na základě smluv nebo jejich porušení

Občanský zákoník obsahuje nejčastější typy smluv uzavíraných mezi subjekty práva.

Ochrana práv – tu zajišťuje soud, veřejné právo upravuje procesní pravidla soudního řízení v podobě občanského soudního řádu a zákona o zvláštních řízeních soudních. Nemusíme vše řešit soudem – variantou je rozhodčí řízení, je rychlejší, ale nemůžeme se u něj odvolat. Mediace – vzájemná dohoda stran. Občanské právo procesní patří do veřejného práva!

Kodifikace občanského práva

Kodifikace – přesnější vyjádření již existujících pravidel, výsledkem je kodex = zákoník. ► Občanský zákoník

Témata, do kterých materiál patří