Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ZSVs_MO_PRÁVO VIII

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (93.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

e) řádnou správu jmění dítěte (dědictví…).

Rodičovská odpovědnost vzniká narozením dítěte a zaniká nabytím plné svéprávnosti dítěte.

Trvání a rozsah rodičovské odpovědnosti může změnit jen soud.

Součástí rodičovské odpovědnosti není vyživovací povinnost. Tu má i rodič, jenž byl rodičovské odpovědnosti zcela zbaven.

Dítě je povinno dbát svých rodičů (svým rodičům pomáhat, respektovat je a ctít a přispívat na úhradu společných potřeb, má-li

vlastní příjem).

Dokud se dítě nestane svéprávným, mají rodiče právo usměrňovat své dítě výchovnými opatřeními, která odpovídají jeho rozvíjejícím se

schopnostem.

Dítě je povinno se těmto opatřením podřídit.

Kdo je rodičem dítěte:

- matkou se žena stává v okamžiku porodu dítěte.

Možnost tzv. náhradního mateřství: Daná žena, ač dítě porodila, není jeho biologickou matkou (nosí cizí oplodněné vajíčko), z právního hlediska však matkou je. (Řešení: osvojení?)

- určení otcovství:

1) narodili se dítě v manželství nebo do 300. dne od zániku manželství, je za otce považován manžel, nejde-li o ženu znovu provdanou;

2) souhlasným prohlášením obou rodičů před matričním úřadem nebo soudem, že daný muž je otcem dítěte;

3) rozhodnutím soudu v případě, že nedojde k určení otcovství předcházejícími způsoby. Pak může matka, dítě i muž, který tvrdí, že je otcem, navrhnout, aby otcovství určil soud.

Pokud rodiče neplní své povinnosti a řádná výchova dítěte je ohrožena, může orgán sociálně-právní ochrany dětí (OSPOD), či soud učinit opatření, aby stav napravil:

- napomene dítě, jeho rodiče a osoby, které řádnou péči o dítě narušují;

- stanoví nad dítětem dohled (dítě navštěvuje sociální pracovník a následně podává soudu pravidelné zprávy);

- uloží rodičům nebo dítěti omezení (zakáže návštěvu nevhodných podniků, zábav apod.);

- soud svěří dítě do výchovy jiné osoby (přednostně příbuznému).

Na OSPOD a další instituce a zařízení sociálně-právní ochrany se může obrátit i samo dítě (i bez vědomí rodičů) a požádat tyto orgány a další státní orgány, kterým přísluší též ochrana práv a oprávněných zájmů dítěte, o pomoc při ochraně svého života a dalších svých práv. Orgány musí dítěti odpovídající pomoc poskytnout.

Náhradní rodinná péče:

Zákonnými zástupci dítěte jsou jeho rodiče: Pokud se rodič o dítě postarat nemůže, organizuje péči stát, protože výchova dětí je také důležitým státním zájmem.

Způsoby, jak se o dítě postarat:

A) osvojení (adopce) je přijetí cizí osoby za vlastní. Mezi osvojitelem a osvojencem vzniká stejný vztah, jaký je mezi rodiči a dětmi a naopak zanikají vzájemná práva a povinnosti mezi osvojencem a původní rodinou. Totéž platí i o ostatních příbuzenských vztazích. Osvojitelé mají při výchově dětí stejná práva a povinnosti jako rodiče, včetně rodičovské odpovědnosti a vyživovací povinnosti.

Témata, do kterých materiál patří