Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




12. obecná stavba trávicí trubice

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (489.5 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Zevní strana rtu je krytá z části kůži s potními a mazovými žlázkami a chloupky a z části pouze tenkou kůží bez pigmentu, kterou prosvítá krev. Podle barvy rtů tak můžeme usuzovat na změny prokrvení a okysličení krve. Vnitřní plochu rtu kryje sliznice s nerohovějícím dláždicovým epitelem. Do stran přecházejí rty ve tváře (buccae).

2. Předsíň dutiny ústní (cavum oris vestibulum) je úzký prostor podkovitého tvaru ohraničený zevně rty a tvářemi, uvnitř dásněmi a zuby.

3. Vlastní dutina ústní (cavum oris proprium) má svalové dno, na kterém je uložen jazyk. Vpředu a na bocích jí ohraničují zuby a dásně, strop tvoří měkké a tvrdé patro. Vzadu přechází úžinou hrtanovou (istmus faucium) do hltanu. Části dutiny ústní:

a) Strop dutiny ústní- také dno dutiny nosní- tvoří horizontální ploténka, patro (palatum). V přední části má kostěný podklad. Tuto část nazýváme tvrdé patro (palatum durum). Zadní třetina má jako podklad vazivo, k němuž se připojuje několik svalů. Toto měkké patro (palatum molle) vybíhá uprostřed v čípek (uvula), z okrajů čípků sbíhají dvě obloukovité slizniční řasy- patrojazylková a patrohltanová. Ve vytvořeném výklenku je umístěna mandle patrová (tonsilla pallatina).

  1. Mandle patrová (tonsila pallatina)

Je párový oválný orgán, který společně s patrovými oblouky ohraničuje vchod do hltanu a obsahuje lymfoidní vazivo s četnými lymfocyty. Za normálního stavu se patrové mandle (spolu s nosohltanovou, jazylkovou a lymfatickou tkání hltanu) významným způsobem podílí na obranných reakcích člověka proti infekci.

  1. Jazyk (lingua)

je svalnatý orgán, jehož jemné příčně pruhované svaly jsou upravené do podélných, příčných a vertikálních snopců. Kořen jazyka je připevněn k jazylce, vyklenutý hřbet se opírá o patro a hrot jazyka je volně pohyblivý.

Ke spodině dutiny ústní se jazyk upíná slizniční řasou- jazykovou uzdičkou. Sliznice jazyka vybíhá v bradavky (papily) Podle jejich tvaru rozeznáváme papily (Nitkovité, houbovité, kuželovité, listovité, hrazené-jsou největší a jsou sestavené ve tvaru písmena V), které obsahují chuťové pohárky.

Chuťové pohárky- na špičce jazyka jsou pohárky, které obsahují sladké chuti, po stranách jsou pohárky k vnímání slané a kyselé chuti, na kořenu jsou pohárky k vnímání hořké chuti.

Funkce jazyka:

  1. Pomáhá rozmělňovat přijatou potravu a promíchávat jí se slinami.

  2. Jazyk je spolu se rty, zuby, a dásněmi nezbytný pro tvorbu hlásek a tím i řeči

  3. podráždění chuťových receptorů je podnětem pro zahájení nepodmíněného reflexního vylučování slin a žaludeční šťávy

    1. Zuby- dentes

Jsou seřazené do horního a dolního zubního oblouku. Jsou pevně usazeny v zubních lůžkách (alveolech) obou čelistí.

U každého zubu popisujeme:

volnou část vyčnívající do dutiny ústní- korunku (corona dentis) obklopený sliznicí dásně a část zapuštěnou do alveolu dásně- kořen (collum dentis)

Témata, do kterých materiál patří