Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Evropská unie nejčastější otevřené otázky

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (52.59 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Rada Evropské unie je rozhodující institucí EU a zastupuje zájmy členských států na evropské úrovni. Její hlavní pravomocí společně s Evropským parlamentem je přijímání legislativy

Rada jedná v různých složeních. Nejvyšší úrovní je Rada složená z ministrů jednotlivých států, kteří se schází podle potřeby. Nejčastější zasedání mají ministři zemědělství (přibližně čtrnáctkrát do roka), ministři financí (oficiální název Ecofin) a ministři zahraničních věcí (Všeobecná rada), kteří se scházejí přibližně jednou za měsíc. Jednání probíhají v Bruselu a Lucemburku. Rada rozhoduje buď jednomyslně, kvalifikovanou nebo prostou většinou hlasů. Většina rozhodování se provádí na základě kvalifikované většiny, kdy hlasy členských států mají různou váhu v závislosti na počtu obyvatel.

Každý půlrok předsedá Radě jiná země EU. Hlavní úkoly předsedající země je organizovat setkání Rady a reprezentovat EU navenek.

Soudní dvůr Evropské Unie - dbá nad jednotným výkladem evropského práva. Má sídlo v Lucemburku.

Evropská centrální banka - se sídlem ve Frankfurtu nad Mohanem, která spolu s národními centrálními bankami tvoří Evropský systém centrálních bank, je měnovou bankou pro Eurozónu, patří od Lisabonské smlouvy mezi orgány Evropské unie.

Evropský účetní dvůr - má za úkol kontrolovat, zda finanční prostředky Unie jsou vynakládány podle správných zásad na správné účely, sídlí též v Lucemburku.

  1. Přehled založení a rozšiřování EU:

  • 9. květen 1950 – francouzský ministr zahraničí Robert Schuman předkládá návrh sjednocené Evropy, dnes známý jako Schumanova deklarace [1](komunistickými režimy pejorativně zvaný Schumanova doktrína), který konkretizuje předcházející prohlášení evropských politiků (např. Jeana Monneta, Winstona Churchilla)

  • 23. červenec 1952 – založení – vstoupila v platnost Pařížská smlouva, zakládající Evropské společenství uhlí a oceli (ESUO), jehož zakládajících šest členů byly země Beneluxu – Belgie, Lucembursko a Nizozemsko – Francie, Itálie a Německo (tehdy západní Německo)

  • 1958 – členové ESUO vytvářejí Evropské hospodářské společenství (EHS), z kterého později vzniká Evropské společenství (ES)

  • 1. leden 1973 – první rozšíření – Dánsko, Irsko, a Spojené království přistupují k ES

  • 1. leden 1981 – druhé rozšíření – Řecko přistupuje k ES

  • 1985 – Grónsko, před šesti lety osamostatnělé, se v referendu rozhodlo opustit ES a Euratom

  • 1. leden 1986 – třetí rozšíření – Portugalsko a Španělsko přistupují k ES

  • 3. říjen 1990 – sjednocení východního a západního Německa znamená podstatné demografické a geografické rozšíření jednoho ze zakládajících členů

  • 1. listopad 1993 – vstupuje v platnost Maastrichtská smlouva čímž je formálně založena Evropská unie

  • 1. leden 1995 – čtvrté rozšíření – Rakousko a dvě severské země Finsko a Švédsko přistupují k EU

  • 1. květen 2004 – páté rozšíření – zatím největší rozšíření, Česko, Estonsko, Kypr, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Malta, Polsko, Slovensko aSlovinsko přistupují k EU

  • 1. leden 2007 – šesté rozšíření – Bulharsko a Rumunsko přistupují k EU

Témata, do kterých materiál patří