Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Dobytí severního polu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.61 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

DOBYTÍ SEVERNÍHO PÓLU

  1. BIBLIOGRAFICKÉ ÚDAJE

  • Autor: Ladislav Smolijak a Zdeněk Svěrák. Ladislav Smolijak se narodil roku 1931 a zemřel 6.6.2010. Byl to režisér, scénárista, herec a spoluautor parodických her Divadla Járy Cimrmana. Vystudoval Vysokou školu pedagogickou v Praze, působil jako učitel, později jako redaktor v Mladé frontě. Ladislav Smolijak některé hry z Divadla Járy Cimrmana i zrežíroval do filmové podoby, jako například Jára Cimrman ležící,spící, Rozpuštěný a vypuštěný a Nejistá sezóna. Zdeněk Svěrák se narodil roku 1936 v Praze. Je to scénárista, dramatik, herec a spoluautor her divadla Járy Cimrmana. Po krátkém období učitelské praxe působil jako redaktor československého rozhlasu a od roku 1969 je ve svobodném povoláním, s výjimkou let 1977-1991, kdy pracoval jako scénárista filmového studia. Kromě her Divadla Járy Cimrmana, byl spoluautorem rozhlasových pořadů z fiktivní nealkoholické vinárny a je autorem scénářů k filmům jako Obecná škola, Vesničko má středisková nebo Kolja, což je zatím jediný český film, který obdržel ocenění Oscar. V roce 1967 se oba dva podíleli na založení Divadla Járy Cimrmana, kde působili jako autoři a herci. Dramatické texty, psané převážně společně, přibližují s komickou nadsázkou a specifickým humorem působení fiktivní postavy Járy Cimrmana. Divadlo Járy Cimrmana uvedlo například hry: Akt, Vyšetřování ztráty třídní knihy, Hospoda Na Mýtince, Němý Bobeš, Afrika.

  • 1. Vydání, rok vzniku díla: 198

  • Rok, místo a nakladatelství tohoto vydání: 1993, Praha, nakladatelství Paseka

  • Postavy: samotná hra- náčelník Karel Němec, pomocný učitel Václav Poustka, lékárník Vojtěch Šofr, Varel Frištenský, americký Čech

    Seminář- Zdeněk Svěrák, Jan Hraběta, Petr Brukner, Bořivoj Penc, technici Měcháček a Kotek

  1. CHARAKTERISTIKA DÍLA

    Tato divadelní hra komediálního rázu je rozdělena na dvě velké části. V první se koná tzv. seminář, kde vystupují reálné postavy a kde především rozbírají díla a práci fiktivní postavy Járy Cimrmana, tzv. divadlo na divadle. Na tomto semináři se nejdříve přednáší nově objevená báseň od Járy Cimrmana, poté se zkouší nový technik, vypráví se o objevení arktického sněžného člověka a jeho vlastnostech a rysech, řeší se Cimrmanovy hry jako Přetržené dítě nebo záhadná hra a živé obrazy Járy Cimrmana. Druhá část je o samotné hře Dobytí severního pólu, která vypráví o skupině kamarádů, kteří se rozhodnou se jako první vydat na severní pól. V této komedii jsou seminář, každé téma semináře i samotná hra odděleni. Hlavní tématem celé hry je tvorba génia Járy Cimrmana. Motivy jsou zde vlastenecké, jelikož je velký důraz kladen na jazyk, sociální a společenské, jelikož se zde řeší přátelské vztahy a jejich úskalí. Hra má satirický nádech, který slouží spíše k pobavení, než k provokování. V rámci celého díla je zde více dějových liniích a je zde uplatněna kompozice rámcová, protože se především v první seminární části prolínají různá nesouvisející dialogy, referáty a obrazy. V samotné hře Dobytí severního pólu je kompozice chronologická, protože děj probíhá lineárně. Hra je proložena básněmi, například na začátku Školní brašnička a písněmi, například Píseň proti trudomyslnosti. Seminář se odehrává reálně přímo v divadle, hra se odehrává na severním pólu.

  2. LITERÁRNĚ-HISTORICKÝ KONTEXT

Témata, do kterých materiál patří