Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




ČD - Dobytí severního polu

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (16.61 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

Hra vznikla roku 1985, tedy ještě před sametovou revolucí, tudíž museli být autoři opatrní, co ve hře zazní. V této době byl v Československu u moci komunistický režim, který uplatňoval ve sdělovacích prostředcích, ale i ve veřejném životě tvrdou cenzuru proti kritizování režimu. Dílo bylo vydáno v 80.letech, což bylo období hospodářské krize, kdy československo bylo závislé na surovinových dodávkách ze Sovětského svazu. I kvůli tomu vzniklo toto dílo pro pobavení a rozptýlení diváků. Divadlo Járy Cimrmana, neboli žižkovské divadlo poprvé hrálo v 19.6.1967 v Malostranské besedě pro rodinu a přátele. Pro veřejnost to bylo 4.10.1967 se hrou Akt. Od roku 1972 se toto divadlo nastěhovalo a působilo v pražské redutě, poté vystřídalo několik alternativních scén až nakonec skončilo v Žižkovském divadle, kde sídlí od roku 1992.

  1. ANALÝZA ÚRYVKU

    Vybrala jsem si úryvek z besední části, konkrétně z části nazvané záhadná hra Přetržené dítě, kde se rozebírá důvod neúspěchu této hry- kvůli rýmě autora byla některá slova špatně přepsána a dostala jiný význam. Vybrala jsem si to proto, protože je zde dobře patrná hra s jazykem, která mne velmi pobavila.

    ,,Tak jsme se zasmáli a teď k vlastnímu dramatu. Věc je zcela jasná. Hra, ve které Cimrman vzpomíná na své dětství prožité v otcově krejčovské dílně, se pochopitelně nejmenuje Přetržené dítě, ale Přetržené nítě. Nikdo v ní také nepouští zadní bradou, nýbrž zadní branou. Kritikům dáme rovněž za pravdu, že krejčí může těžko volat ,,Bol!Bol!“, a přitom radostně tleskat. Ale jak se tento výjev promění, víme-li, že ho v tu chvíli netrápil bol, nýbrž mol,“

    Z úryvku je patrný použitý spisovný jazyk (nýbrž, víme-li), který používají postavy ze seminární části, nejčastěji při výkladu. Hlavně ve hře je naopak patrná hovorová čeština, dokonce i obecná, která se objevuje i v první části a projevuje se například vulgarismy.

    V celé hře je humor postaven na volbě jazykových prostředků. Autoři používají slovní hříčky, neobvyklá slovní spojení a kupí synonyma a hononyma. Vyskytují ze zde samozřejmě scénické poznámky.

  1. HODNOCENÍ

Kniha mne velmi zaujala. I přes to, že jsem od okolí slyšela velkou chválu na tyto autory, toto bylo mé první setkání. Myslím, že hry Divadla Járy Cimrmana jsou velmi oblíbené zejména pro svou nadčasovost, pro fungování s fiktivní postavou a velmi inteligentním humorem spojeným s jazykovými hrami. Dílo má velkou hodnotu i díky tomu, že dokázalo oslovit mladou generaci, což si myslím že je vhledem k vydání vzácné a obdivuhodné. Shlédla jsem i záznam z divadelního představení této hry, které mne také velmi zaujalo. Představení je skoro totožné s knihou, občas se tam objeví malá improvizace.

  1. ZDROJE

Školní slovník českých spisovatelů, Pavel Dolejší, 5. Aktualizované vydání, 2004

Témata, do kterých materiál patří