Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




Lidský chrup

DOC
Stáhnout kompletní materiál zdarma (49 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOC.

Lidský chrup

Zuby člověka (a obecně všechny brachiodontní zuby) se skládají ze tří částí, z kořene, krčku a korunky. Korunka je ta část zubu, která vyčnívá ze zubního lůžka a je pokrytá sklovinou, nejtvrdší látkou v těle. Sklovina je tvořená mineralizovanými hranoly, je velmi odolná a při poškození nemá schopnost regenerace. Vrstva skloviny je silná jeden až tři milimetry.

Většinu hmoty zubu tvoří zubovina, žlutobílá hmota, která se podobá kosti. Uvnitř zubu je pak dřeňová dutina, ve které je zubní dřeň. Do zubní dřeně kanálky v kořenech zubu pronikají drobné cévy a také nervy, které jsou příčinou citlivosti zubu. Zubní cement je vláknitá kost, která v tenké vrstvě kryje kořen zubu.

Zuby dospělých přirozeně tmavnou během zrání, zubní dřeň v zubech se zmenšuje a je nahrazována zubovinou.

Vývojoví předchůdci člověka

Dnešní člověk má se současnými lidoopy jen velmi vzdálenou příbuznost. Současní lidoopi i člověk mají společné předchůdce, kteří žili vtřetihorách, první savci se však vyvinuli již vdruhohorách.

Předchůdci savců měli stoličky se třemi hrbolky (trituberkulární). Takový zub sostrými hrbolky potravu rozemílal, trhal i ukusoval. Z těchto tříhrbolkových stoliček se vyvinuly stoličky všech pozdějších savců, včetně primátů.

Řezáky byly malé a kolíčkovité, špičáky ostré, vystupující, třenové zuby měly jeden ostrý hrot. Nálezy primátů ukazují, že se velmi brzo počet řezáků zmenšil ze tří na dva. U lidoopů a u člověka ztratily řezáky kolíčkovitý tvar a získaly tvar lopatkovitý. Špičáky se u některých primátů značně zvětšily, takže silně vystupují nad úroveň ostatních zubů. U člověka se naopak zmenšily, i když kořen špičáku je stále ze všech zubních kořenů nejdelší. Počet třenových zubů vpolovině čelisti se u lidoopů a člověka zredukoval způvodních čtyř na dva, které se změnily ve dvouhrbolkové třenové zuby. Typ stoličky se třemi hrbolky se u primátů změnil vtyp čtyřhrbolkový (quadrituberkulární).

Vývoj lidského chrupu

U lidského zárodku se chrup začíná vyvíjet asi v šestém měsíci. Od šestého do osmého měsíce dochází k prořezávání zubů, jak roste zubní kořen, tak tlačí korunku skrze dáseň. Zuby mléčné jsou jen dočasným souborem, ve kterém chybí třenové zuby. Jako první prořezávají dolní vnitřní řezáky a pak horní vnitřní řezáky. Stálý chrup je tvořen spolu s mléčným chrupem, ale je v klidu do pátého, šestého až sedmého roku, kdy jejich růst naruší kořeny dočasných zubů, což vede k jejich vypadnutí. Stálý chrup roste do desátého až dvanáctého roku a má navíc zuby třenové, které rostou hned za špičáky, teprve za nimi jsou pak stoličky. Od patnáctého do dvacátého pátého roku se prořezají i zuby moudrosti.

Typy zubů

Témata, do kterých materiál patří