Jak Začít?

Máš v počítači zápisky z přednášek
nebo jiné materiály ze školy?

Nahraj je na studentino.cz a získej
4 Kč za každý materiál
a 50 Kč za registraci!




40. Dědičná nádorová predispozice

DOCX
Stáhnout kompletní materiál zdarma (26.68 kB)

Níže je uveden pouze náhled materiálu. Kliknutím na tlačítko 'Stáhnout soubor' stáhnete kompletní formátovaný materiál ve formátu DOCX.

40. Dědičná nádorová predispozice

Geneticky podmíněné choroby vznikají na základě šumu ve vnitřní paměti organismu na úrovni genů ( genové mutace) nebo genoforů ( chromozomové nebo genomové mutace). Dědičnou nádorovou predispozicí se zabývá klinická genetika.

Dědičná choroba= její primární příčina je šum v genetické paměti a přenáší se (vertkálně) z rodičů na potomky.

Má-li se mutovaný gen přenést na potomstvo, musí být obsažen v některé z gamet a po oplození v zygotě.

Asi 10–15 % nádorů má dědičný charakter; pak je frekvence výskytu určitého typu nádoru v rodině / rodokmenu vyšší než je jeho výskyt v populaci.

!!! Naprostá většina nádorů není dědičných, ale vznikají tzv. sporadicky, tedy bez rozhodující dědičné příčiny.!!!

(*Fenotypové vlastnosti jsou však výslednicí interakce informací uložených v paměťovém systému a vstupu z okolí ( fenotyp = genotyp + prostředí). Škodlivý efekt faktorů působívích z okolí závisí i na stavu vnitřní paměti=> Genetické hledisko mají tedy nejen geneticky podmíněné ale i získané choroby.)

Onkogeneze = vývoj zhoubného bujení, je mnohastupňový proces, během kterého buňka akumuluje poruchy několika kritických genů ovlivňující mitózu ( protoonkogeny, tumor-supresorové geny, mutátorové geny). Malá část se vyvíjí jako následek genetické predispozice, která zahrnuje světlou pigmentaci kůže ( obyvatelé severní Evropy), rezavé vlasy spojené s pihatostí a defektní geny, jejichž poruchy se účastní reparace DNA. (= jde většinou o genové mutace, které vznikly v průběhu evoluce čl., nejsou letální a nebyly eliminovány selekcí, protože jsou recesivní)

Z hlediska genetické patogeneze jsou hereditární nádorové syndromy spojeny s:

  • Mutacemi tumor-supresorových genů

  • Mutacemi mutátorových genů

  • Některými geneticky podmíněnými chorobami a komplexními syndromy

Typicky jde zejména o mutace tumor-supresorových genů (kódující protein potlačující mitózu). Tyto mutace mají recesivní charakter, tedy ke kompletnímu vyřazení tumor-supresorového genu je zapotřebí vyřazení (mutace) obou alel tohoto genu (Knudsonova teorie dvou zásahů). Z hlediska klinické genetiky se hereditární nádorové syndromy dědí autozomálně dominantně (byť s neúplnou penetrancí). Důvodem je skutečnost, že vrozená (zárodečná) mutace příslušného tumor-supresorového genu je výrazným rizikem pro rozvoj příslušného onemocnění, které se tak rozvíjí u naprosté většiny osob s příslušnou zárodečnou mutací.

Pro familiární výskyt nádorů je charakteristické:

  • postižení více členů rodiny stejným typem nádoru

  • dřívější nástup onemocnění ve srovnání se stejným typem nádoru vyskytujícím se sporadicky (často 35 let i méně!)

  • multifokální nebo bilaterální výskyt

  • vznik jednoho, dvou, někdy dokonce i několika primárních nádorů různých orgánů u téhož jedince (obecně – nádorová multiplicita)

Témata, do kterých materiál patří